eur:
412.96
usd:
396.88
bux:
79397.58
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: YouTube

Világsztár érkezik Budapestre, születésének 400. évfordulója alkalmából

Minden idők egyik legnagyobb színházcsinálója, Moliere születésének 400. évfordulója alkalmából a Comédie-Francaise öt produkciója látható márciustól az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán.

A Jean-Baptiste Poquelin néven 1622. január 15-én született francia drámaíró népszerű darabjai az Uránia Moliere 400 sorozatában lesznek láthatók a Francia Intézet együttműködésével - közölte az intézmény az MTI-vel.

A Moliere házának is nevezett Comédie-Francaise a legtekintélyesebb francia színház, amely 1680-ban, Moliere halála után néhány évvel alakult meg, részben az ő elárvult társulatából.

A nagy drámaírót a mai napig Patronnak, azaz Főnöknek nevezik az intézményben, és nem múlhat el évad anélkül, hogy ne játszanák valamelyik darabját. Idén, a jubileumi év tiszteletére kilenc művét tűzik műsorra, amelyek közül A képzelt beteg, a Tartuffe, A fösvény és Az úrhatnám polgár világszerte látható lesz a kiválasztott mozikban.

Az Urániában ez a válogatás egy ötödik darabbal, a 2016-ban rögzített Mizantróp-előadással is kiegészül, és valamennyi produkció magyar felirattal lesz látható. A vetítéssorozat március 3-án A képzelt beteggel indul, ezt tavasszal még két előadás, ősszel pedig a tervek szerint további kettő követi.

A képzelt beteg Moliere utolsó színműve; a főszerepet alakító szerzőt a negyedik előadás alatt, a színpadon érte utol a vég: görcsös fájdalmak közt játszotta végig a darabot, majd otthonába térve meghalt. A képzelt beteg most a 2007-ben elhunyt Claude Stratz rendezésében látható: a háromfelvonásos komédia főhőse a magát folyton betegnek gondoló Argan úr (Gérard Giroudon alakításában), orvosok és patikusok jól fizető pénzeszsákja, akinek fiatal felesége is csak a halálát lesi, hogy végre megkaparinthassa az örökségét.

Április 7-én kerül mozivászonra a Tartuffe, avagy a képmutató, amelyet a XIV. Lajos által betiltott eredeti háromfelvonásos változatban adnak elő - 1664 óta először. A vallási képmutatást pellengérre állító művet az ősbemutató után a király a francia katolikus püspöki kar tiltakozására vetette le a műsorról. A betiltás ügye életre szóló seb maradt a szerző számára, végül az 1699-ben bemutatott ötfelvonásos, finomított változat vált elterjedtté. Az eredetit Georges Forestier, a Sorbonne színháztörténész professzora rekonstruálta Isabelle Grellet segítségével a Comédie-Francaise számára. A darabot az ismert belga rendező, Ivo van Hove viszi színre, a címszerepet Christophe Montenez alakítja.

Május 5-én következik A mizantróp, amelyet 1666-ban mutattak be a Palais-Royal színpadán. A verses komédiát azonnal dicsérték a kritikusok; címszereplője, az embergyűlölő Alceste - akit Loic Corbery alakít - szakít mindennapi életünk megannyi képmutatásával, kíméletlenül mindenkinek a szemébe mondja hibáit, rávilágít a környezetében élők ellentmondásaira és gyengeségeire. A komédia Clément Hervieu-Léger, a Comédie-Francaise rendezőjének modern felfogásában látható.

Az évad a tervek szerint ősszel A fösvény és Az úrhatnám polgár közvetítéseivel folytatódik. Az őszi időpontokat később hirdetik meg.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×