eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Elhunyt az Emerson, Lake & Palmer alapítója

Tragikus év ez a progresszív rockzene szerelmeseinek: Keith Emerson billentyűs márciusi öngyilkossága után meghalt Greg Lake, a legendás Emerson, Lake & Palmer (ELP) másik alapembere is. A kiváló énekes, basszusgitáros, aki a King Crimsonban is szerepelt, 69 éves volt.

Greg Lake szerdán hunyt el, a rákkal folytatott hosszú és makacs küzdelem után - közölte Stewart Young, a zenész menedzsere közösségi oldalán.

A progresszív rockot a kortárs kamarazenével vegyítő brit ELP 1970-ben alakult, Lake a King Crimsonból érkezett, itt énekelte a The Court of the Crimson Kinget vagy a 21st Century Schizoid Mant. Az ELP 1979-ig hét óriási hatású albumot készített (Lake ikonikus dala a Lucky Man volt), a kilencvenes években újra összeállt két új anyagra, a tagok utoljára 2010-ben játszottak együtt. Lake zenélt az Asiában és a Greg Lake Bandben is.

Greg Lake szerdán hunyt el, a rákkal folytatott hosszú és makacs küzdelem után - közölte Stewart Young, a zenész menedzsere közösségi oldalán.

Mint a bbc.com írja, a zenész Bournemouth-ban született, 12 évesen vett először gitárt a kezébe, majd 1969-ben diáktársával, Robert Fripp-pel megalakította a King Crimsont, a rockzene történetének egyik legfontosabb zenekarát. Lake nem sokat időzött a csapatban, két korszakos lemez (In the Court of Crimson King - 1969; In the Wake of Poseidon - 1970) a Nice-ból érkező Keith Emerson billentyűssel és az Atomic Roostert otthagyó Carl Palmerrel létrehozta az Emerson, Lake & Palmert, amely a rockzene történetének másik korszakos formációja volt.

Lake a King Crimsonban olyan ma már klasszikus dalokat énekelt, mint az Epitaph, a The Court of the Crimson King vagy a 21st Century Schizoid Man, majd az ELP-vel 1979-ig hét óriási hatású stúdióalbumot készített, köztük a Tarkust (1971), a Trilogyt (1972) és a Brain Salad Surgeryt (1973). Ő énekelte például a Lucky Mant vagy a From The Beginninget. Az ELP a kilencvenes években újra összeállt, készített két új lemezt, de a lendület már nem volt a régi. A tagok utoljára 2010-ben játszottak együtt egy fesztiválon. Lake az ELP mellett zenélt az Asiában, és létrehozta a Greg Lake Bandet.

2013 februárjában fellépett a Müpában Leslie Mandoki és barátai koncertjén és elénekelte a Lucky Mant. Greg Lake szinte észrevétlenül érkezett meg Budapestre, ahol az ELP-vel a zenekar újraindulása után a kilencvenes években háromszor is fellépett. A reptéren akkor, három évvel ezelőtt nyilatkozva az MTI-nek arról beszélt, hogy Songs of A Lifetime című műsorával koncertezik, amely egyfajta visszatekintő show a pályafutására.

Arra a kérdésre, hogy összeáll-e még az ELP, azaz zenél-e a jövőben Keith Emerson billentyűvirtuózzal és Carl Palmer dobossal, Greg Lake úgy válaszolt: "minden nap megkapom ugyanazt a kérdést, amit most öntől. Sohase mondd, hogy soha. Keithszel és Carllal is kapcsolatban vagyok".

"A kedvenc lemezem? Mondjuk azt, hogy a Trilogy, amiről ma is azt gondolom, hogy gyönyörű zenét játszunk rajta" - mondta a zenész 2013-ban az MTI-nek.

Keith Emerson idén márciusban, 71 évesen öngyilkos lett, és most elment Greg Lake is - 2016 az ELP halálát is jelentette.

Címlapról ajánljuk
Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Már most nagyon oda kell figyelnie minden túrázónak és kertészkedőnek, mert az enyhe tél miatt a korábbiakhoz képest sokkal több kullanccsal lehet találkozni a kirándulóhelyeken, valamint a kertes házak udvarain is. A Magyar Kullancsszövetség elnöke azt mondta az InfoRádióban, hogy az aranysakálok két, Hyalomma nemzetségbe tartozó kullancsfajt hurcoltak be Európába, amelyek nagyon veszélyesek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

Az utóbbi évtized egyik érdekes eredménye az volt, hogy azon országokban, ahol olyan nyelvet beszélnek, amelyben a jelen idő használatával lehet a jövőre hivatkozni, magasabb a megtakarítási ráta, még akkor is, ha egyéb tényezőket, mint például a gazdasági fejlettség, az intézményi rendszer, és a kultúra, figyelembe vesznek. A nyelvi-megtakarítás hipotézise szerint ez azért van, mert azok, akik a jelen időt használják a jövőről szólva, közelebbinek érzik a jövőt és így inkább hajlandóak megtakarítani. Mi azt teszteltük, hogy ha valaki természetes módon a jelen időt használja a jövő idő helyett, amikor a jövőről beszél, akkor fontosabb-e számára a jövő (és emiatt akár többet is takarít meg). A várakozásainkkal ellentétben nem találtunk ilyen összefüggést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×