eur:
401.94
usd:
346.52
bux:
97967.06
2025. június 24. kedd Iván
A ruandai népirtás áldozatairól emlékeznek meg a ruandai főváros, Kigali Amahoro Stadionban 2019. április 7-én. Huszonöt éve, 1994. április 6-án kezdődött a második világháború utáni egyik legsúlyosabb népirtás Ruandában, ahol körülbelül száz nap alatt hutu szélsőségesek mintegy 800 ezer, többségében a kisebbségi tuszi népcsoporthoz tartozó embert mészároltak le.
Nyitókép: MTI/EPA/Kurokava Dai

Demens egy népirtás pénzelésével gyanúsított "kortalan" férfi

Dühösen és csalódottan reagáltak az 1994-es ruandai népirtás túlélőinek szervezetei a hágai székhelyű nemzetközi törvényszék fellebbviteli kamarájának azon döntésére, amely szerint idős kora és demenciája miatt nem állítható bíróság elé az agg Félicien Kabuga, a népirtás feltételezett finanszírozója.

A hétfői döntéssel az ENSZ-bírák elutasították az ügyészség azon indítványát, hogy vizsgálják felül Kabuga perképességét. A bíróság első fokon június elején hozott döntést arról, hogy a vádlott nem állítható bíróság elé, s úgy döntött, bűnössége megállapítására a részvétele nélkül folytatják az eljárást, amelynek végén azonban nem szabnak ki büntetést.

A védelem fellebbezett az eljárás ilyetén folytatása ellen, a bíróság pedig igazat adott az ügyvédeknek; mondván, hogy tisztességes pert csak akkor lehet lefolytatni, ha "teljes körűen tiszteletben tartják a vádlott jogait". A bíróság is arra a megállapításra jutott, hogy egy ilyen ítélet az áldozatok és a túlélők számára is csalódást jelentene.

A döntés, amely Kabuga szabadon engedéséhez vezethet, "szándékos feltépése azoknak a mély sebeknek, amelyektől a népirtás túlélői szenvednek" - reagált kedden a fellebbviteli kamara döntésére Naphtali Ahishakiye, a túlélőszervezetek ernyőszervezetének (IBUKA) vezetője. Bejelentette, hogy a túlélőket képviselő szervezetek megszakítanak minden kapcsolatot a hágai törvényszékkel. "A túlélők elmondhatatlanul dühösek és csalódottak" - hangoztatta.

Az egykori üzletembert 2020-ban fogták el Párizsban, mintegy három évtizedes bujkálás után. A törvényszék azzal vádolta, hogy pénzelte és fegyverekkel - a többi között bozótvágókésekkel - látta el az annak idején a Ruandában mintegy 800 ezer embert meggyilkoló hutu milíciáknak.

A 80-as évei végén vagy a 90-es évei elején járó Kabuga első bírósági meghallgatásán hazugságoknak nevezte a vádakat. A férfi pontos életkora nem állapítható meg.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: az örök béke nem fog bekövetkezni a Közel-Keleten, ebben a tévhitben senki ne ringassa magát

Kis-Benedek József: az örök béke nem fog bekövetkezni a Közel-Keleten, ebben a tévhitben senki ne ringassa magát

Most csak Iránon múlik, hogy a 12 napos háború valóban véget ér-e. Nagy béke hirtelen nem lesz,, de tűzszüneti megállapodás lehet, ez érdeke valamennyi országnak – mondta az InfoRádióban Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×