A társadalmi felemelkedést vette górcső alá a Statista legújabb elemzése, amely az OECD adatai alapján azt vizsgálta, hogy miközben a társadalmi egyenlőtlenségek évtizedek óta nőnek, a rétegek közötti átjárás megállt. Különösen a társadalmi létra legalján lévők tudnak nagyon nehezen felfelé haladni, miközben a legfelső rétegek még vagyonosabbak lesznek.
Az OECD kutatása szerint egy, a társadalom legszegényebb tíz százalékához tartozó család leszármazottainak átlagosan négy és fél generációra van szükségük ahhoz, hogy felkapaszkodjanak az országuk átlagához. Az eltérések azonban jelentősek a harminc vizsgált országban. Európában a legrosszabb a helyzet Franciaországban, ahol hat generációra van szükség a felzárkózáshoz, de hasonló a helyzet Németországban is. Egy kicsit kedvezőbb a jövőkép Nagy-Britanniában, Olaszországban vagy Svájcban, ahol ez az idő öt generáció, míg Spanyolország vagy Belgium már az átlagnál jobban szerepelt (négy generáció).
A listából kiugrik Dánia teljesítménye, ahol mindössze két generáció alatt lehetséges a legszegényebb sorból a középosztályhoz csatlakozni. Európán kívül is vizsgálva a harminc ország közül a sor végén Kolumbia áll, ahol 11 generációnak kell átlagosan eltelnie ugyekkora előrelépéshez.