eur:
404.85
usd:
375.34
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Nyitókép: Pixabay

Társadalmi lépcsőfokok – ennyi generáció kell a szegénységből való kitöréshez az egyes országokban

Van, ahol hat generáció kell ahhoz, hogy a legszegényebb tizedből fel lehessen kapaszkodni a középosztály szintjére.

A társadalmi felemelkedést vette górcső alá a Statista legújabb elemzése, amely az OECD adatai alapján azt vizsgálta, hogy miközben a társadalmi egyenlőtlenségek évtizedek óta nőnek, a rétegek közötti átjárás megállt. Különösen a társadalmi létra legalján lévők tudnak nagyon nehezen felfelé haladni, miközben a legfelső rétegek még vagyonosabbak lesznek.

Az OECD kutatása szerint egy, a társadalom legszegényebb tíz százalékához tartozó család leszármazottainak átlagosan négy és fél generációra van szükségük ahhoz, hogy felkapaszkodjanak az országuk átlagához. Az eltérések azonban jelentősek a harminc vizsgált országban. Európában a legrosszabb a helyzet Franciaországban, ahol hat generációra van szükség a felzárkózáshoz, de hasonló a helyzet Németországban is. Egy kicsit kedvezőbb a jövőkép Nagy-Britanniában, Olaszországban vagy Svájcban, ahol ez az idő öt generáció, míg Spanyolország vagy Belgium már az átlagnál jobban szerepelt (négy generáció).

A listából kiugrik Dánia teljesítménye, ahol mindössze két generáció alatt lehetséges a legszegényebb sorból a középosztályhoz csatlakozni. Európán kívül is vizsgálva a harminc ország közül a sor végén Kolumbia áll, ahol 11 generációnak kell átlagosan eltelnie ugyekkora előrelépéshez.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×