eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay

Társadalmi lépcsőfokok – ennyi generáció kell a szegénységből való kitöréshez az egyes országokban

Van, ahol hat generáció kell ahhoz, hogy a legszegényebb tizedből fel lehessen kapaszkodni a középosztály szintjére.

A társadalmi felemelkedést vette górcső alá a Statista legújabb elemzése, amely az OECD adatai alapján azt vizsgálta, hogy miközben a társadalmi egyenlőtlenségek évtizedek óta nőnek, a rétegek közötti átjárás megállt. Különösen a társadalmi létra legalján lévők tudnak nagyon nehezen felfelé haladni, miközben a legfelső rétegek még vagyonosabbak lesznek.

Az OECD kutatása szerint egy, a társadalom legszegényebb tíz százalékához tartozó család leszármazottainak átlagosan négy és fél generációra van szükségük ahhoz, hogy felkapaszkodjanak az országuk átlagához. Az eltérések azonban jelentősek a harminc vizsgált országban. Európában a legrosszabb a helyzet Franciaországban, ahol hat generációra van szükség a felzárkózáshoz, de hasonló a helyzet Németországban is. Egy kicsit kedvezőbb a jövőkép Nagy-Britanniában, Olaszországban vagy Svájcban, ahol ez az idő öt generáció, míg Spanyolország vagy Belgium már az átlagnál jobban szerepelt (négy generáció).

A listából kiugrik Dánia teljesítménye, ahol mindössze két generáció alatt lehetséges a legszegényebb sorból a középosztályhoz csatlakozni. Európán kívül is vizsgálva a harminc ország közül a sor végén Kolumbia áll, ahol 11 generációnak kell átlagosan eltelnie ugyekkora előrelépéshez.

Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×