Iránban bemutatták az első hazai gyártású hiperszonikus ballisztikus rakétát - jelentette kedden az IRNA iráni hírügynökség.
Az állami sajtóban több fényképet is közzétettek a Fattah elnevezésű rakétáról, amelynek ünnepélyes bemutatóján jelen volt Ebrahim Raiszi államfő és az iráni Forradalmi Gárda több parancsnoka. A televízió tudósítása szerint a Fattah rakéta "nagy generációs ugrást" jelent a rakétafejlesztés területén, ezzel már "célba tudják venni az ellenség fejlett rakétaelhárító rendszereit is".
FATTAH - Iranian hypersonic missile. Note the sustainer rocket motor of the RV. pic.twitter.com/5IF817ytH7
— Tal Inbar (@inbarspace) June 6, 2023
A hiperszonikus rakéták elérik a hangsebesség legalább ötszörösét, nagy sebességük és kifinomult manőverezőképességük miatt a radarokon nehezen észlelhetők. Tavaly novemberben a Forradalmi Gárda légvédelmének parancsnoka azt közölte, hogy olyan hiperszonikus ballisztikus rakétát építettek, amely képes kilépni a légkörből és visszatérni.
Az iráni Szimorg szállítógép viszont már első repülését hajtotta végre. Az Airportal.hu azt írta, a perzsa mitológiából ismert, főnixmadár-szerű Szimorg (Simorgh) után elnevezett, az Antonov An-140 utasszállító alapjain készülő, hátsó rámpás szállítógép prototípusa május 30-án hajtotta végre szűzrepülését.
Simorgh transport aircraft flight test successfully done pic.twitter.com/xlUvz1AXzv
— IRNA News Agency (@IrnaEnglish) May 30, 2023
Az Iran Aircraft Manufacturing Industries (HESA) licensz alapján már 15 Antonov turbólégcsavaros utasszállítót gyártott. Ezen alapul a teherszállító variáns is, a Szimorg farokrészét viszont kissé megemelték, hogy kialakíthassák a rakomány gyors be- és kirakodására szolgáló rámpát. Az ukrán alaptípus maximum hat tonna rakomány szállítására képes, hatótávolsága maximális terheléssel mindössze 900 kilométer, az iráni változatot – a nyugati szankciók miatt – az orosz Klimov TV3-117 típusú hajtóművekkel szerelik fel.