eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Elizabeth Holmes, founder of Theranos Inc., arrives at federal court in San Jose, California, US, on Friday, March 17, 2023. Holmes made her final appearance before the federal judge who sentenced her to 11 1/4 years in prison for defrauding Theranos investors. Shes scheduled to report to prison next month, but is asking to remain free on bail while she appeals her conviction and sentence. Photographer: Benjamin Fanjoy/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Bloomberg/Getty Images

Börtönbe vonult Amerika egyik legnagyobb csalója

Elizabeth Holmes-t, a Theranos nevű egészségügyi startup-cég alapítóját 11 év és három hónap börtönre ítélte a bíróság.

A fellebbviteli bíróság elutasította a 39 esztendős Holmes kérelmét, hogy fellebbezése elbírálásáig ne kelljen rácsok mögé vonulnia. A törvényszék úgy találta, kicsi a valószínűsége annak, hogy a panasz új eljáráshoz vezessen.

Holmes a Theranos egészségügyi vállalkozás alapítójaként 2010 és 2015 között megtévesztette a befektetőket azzal, hogy elhitette velük, forradalmi találmányának köszönhetően mindössze pár csepp vér elegendő egy teljes vérkép összeállításához és különböző betegségek kimutatására.

Az egykor 9 milliárd dollárosra becsült céget sokáig

"a Szilícium-völgy kedvenceként" emlegették,

Holmes pedig számos elismerést kapott, egyebek között Barack Obama akkori amerikai elnök is kitüntette. Az áttörésként hirdetett vérvizsgálati eljárás híre nyomán a vállalat igazgatóságában ismert politikusok is szerepet vállaltak, köztük egykori amerikai külügyminiszterek, mint Henry Kissinger és George Schultz, valamint James Mattis korábbi védelmi miniszter.

A The Wall Street Journal című lap 2015-ben indított cikksorozatot, amelyben azt állította, hogy a cég készülékei hibásak és pontatlanok. A vállalat a botrány kitörése után gyorsan csődbe ment, majd 2018 szeptemberében hivatalosan megszűnt, Holmes ellen pedig - a Theranos korábbi operatív főigazgatójával, Ramesh "Sunny" Balwanival együtt - még abban az évben vádat emeltek.

A vizsgálat során kiderült, hogy a cég által kínált technológia nem működik.

2022-ben Holmest és Balwanit is bűnösnek találták a befektetők megkárosítása vádjában.

Eredetileg Holmesnak - aki az eljárás ideje alatt két gyermeket is szült - a büntetése letöltését április végén kellett volna megkezdenie, amit kérelme benyújtása miatt elhalasztottak. Kedden Edward Davila illetékes bíró egyúttal 452 millió dollárban (154 milliárd forint) határozta meg azt az összeget, amellyel Holmes és Balwani a befektetőknek adós. Balwani már megkezdte 12 év és 11 hónapban megállapított börtönbüntetése letöltését.

Elizabeth Holmes kedden Texas államban egy nők számára fenntartott, alacsony biztonsági fokozatú börtönbe vonult be, amiről több televíziócsatorna élő tudósításban számolt be.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×