eur:
411.46
usd:
392.75
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (k) és a legnevesebb amerikai egyetemeken oktató Jeffrey Sachs közgazdász professzor (j) megbeszélést folytat a Karmelita kolostorban 2022. december 9-én. Mellettük Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója (b). Megbeszélésük középpontjában az ukrajnai háború volt, egyetértettek az azonnali tűzszünet és a béketárgyalások fontosságában, valamint abban, hogy a nyugati országoknak sokkal óvatosabban kellene eljárniuk az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás terén.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Jeffrey Sachs: Orbán Viktor az egyetlen európai vezető, aki reálisan látja az ukrajnai helyzetet

A hosszú távú békét hat alapelvre lehet építeni a Columbia Egyetem közgazdász professzora szerint.

Elkerülhető lett volna a háború, ha a nyugati országok, élükön az Egyesült Államokkal partnerként és nem ellenségként tekintenek Oroszországra – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Jeffrey Sachs világhírű amerikai közgazdász. A Columbia Egyetem professzora szerint Bill Clintontól kezdve az amerikai diplomaták folyamatosan figyelmeztették a mindenkori elnököt a NATO-bővítés veszélyeire, kiváltképp Ukrajna és Grúzia esetében.

Mint emlékeztetett, 2021 decemberében Oroszország a háború elkerülése érdekében előállt egy amerikai–orosz szerződésjavaslattal a biztonsági garanciákról, de ezt az Egyesült Államok elutasította. A professzor szerint most is felelőtlenség, amikor Jens Stoltenberg főtitkár még most is arról beszél, hogy Ukrajnának a NATO-ban van a helye, mert úgy véli, Oroszország sosem fogja elfogadni Ukrajna NATO-tagságát.

"Vagy legyőzi Ukrajnát a csatatéren, vagy folytatja a hosszú, kimerítő háborút. Legrosszabb esetben pedig nukleáris fegyverekhez nyúl, ha úgy látja, vereséget szenvedhet" – vélekedett a közgazdász.

Mint fogalmazott, hosszú távú békét hat alapelvre lehet építeni:

  1. az Egyesült Államoknak világossá kell tennie, hogy a NATO nem fog Ukrajnával és Grúziával bővülni
  2. Ukrajnának ki kell nyilvánítania semlegességét
  3. az ENSZ Biztonsági Tanácsa és más államok – beleértve Németországot, Törökországot, Brazíliát és talán Magyarországot is – együtt vállalják a felelősséget és garanciát a békeszerződés betartásáért
  4. a NATO-tagállamoknak szigorúan korlátoznia kell Ukrajna újrafegyverzését
  5. Kijevnek egyértelmű ütemtervet kell kapnia az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz mint semleges állam – akárcsak Ausztria
  6. az Oroszországra kivetett szankciókat vissza kell vonni és vissza kell állítani az Európai Unió és Oroszország közötti kereskedelmet.

"Jelenleg természetesen még a közelében sem állunk egy ilyen megállapodásnak, de nem lehetetlen eljutni idáig" – tette hozzá.

Jeffrey Sachs úgy látja, Volodimir Zelenszkij béketerve nem valódi béketerv, az tulajdonképpen Oroszország legyőzésének a terve, és valójában inkább propagandacélokat szolgál, mintsem valódi rendezést.

"Orbán Viktor az egyetlen európai vezető, aki reálisan látja az ukrajnai helyzetet. Ő érti, hogy ez egy értelmetlen és szükségtelen háború, melyet a NATO bővítése idézett elő, s ameddig tart, addig tragédiát és zsákutcát jelent Ukrajna számára. A többi európai vezetőtől eltérően azt is felismeri, hogy Oroszország nem fogadja el a vereséget a csatatéren anélkül, hogy ne eszkalálódna a konfliktus egy nukleáris háborúvá" – mondta a Columbia Egyetem professzora.

Sachs úgy véli, Washington az amerikai hegemónia fenntartásáért harcol, annak ellenére, hogy már rég nincs reális esély az Egyesült Államok globális dominanciájára. A BRICS-országok, különösképpen Kína és India felemelkedése alapjaiban változtatta meg a geopolitikai realitást. A nemzetközi berendezkedés már átalakult többpólusúvá, ugyanakkor szerinte ezt az amerikai politikusok nem értik meg.

A közgazdász lát esélyt arra, hogy a háború után újraéledjen az együttműködés és a bizalom a Nyugat – különösképp Európa – és Oroszország között. "Egyvalami biztos: Oroszország nem állandó ellenség" – jelentette ki.

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×