eur:
411.16
usd:
392.15
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A chalk drawing on a green blackboard - close-up of coronavirus molecules and hand washing with a rag copy space. Concept-back to school and stop coronavirus
Nyitókép: Inna Polekhina/Getty Images

A horvátoknál is kihirdették a koronavírus-járvány végét

A horvát kormány csütörtöki ülésén kihirdette a koronavírus-járvány végét, és egyben visszavonta a válságstáb megbízatását - jelentette be Andrej Plenkovic horvát kormányfő.

A kormány döntése az után született, hogy az Egészségügyi Világszervezet kijelentette: a koronavírus már nem jelent globális egészségügyi válságot.

Plenkovic az ülés sajtónyilvános részén elmondta: fontos, hogy levonják a tanulságokat ebből a nagy egészségügyi fenyegetésből – az elmúlt 100 év legnagyobb világjárványából –, az ilyen típusú lehetséges válságok jövőbeli kezeléséhez.

Jelezte továbbá, hogy a Horvát Közegészségügyi Intézet ajánlásokat fogalmaz meg arra vonatkozóan, mi a teendő a Covid-19-hez kapcsolódó új körülmények között.

A horvátországi járványügyi intézkedések bevezetéséről Vili Beros egészségügyi miniszter döntött 2020. március 11-én, amikor a WHO kihirdette az új koronavírus okozta világjárványt.

Az első koronavírus-fertőzést 2020. február 25-én jegyezték fel Horvátországban. Március 27-én már több mint 500 fertőzöttet regisztráltak, az első halálesetet március 18-án történt.

Horvátországban 2020. február 25-től idén május 8-ig összesen

1 273 256 koronavírus-fertőzöttet jegyeztek fel, és 18 213-an haltak meg a betegség szövődményeiben.

A járvány kezdetén országos zárlatot és lakhelyelhagyási tilalmat rendeltek el. A szigorú korlátozások március végétől május közepéig voltak érvényben, majd fokozatosan enyhítették azokat.

Az első védőoltások 2020. december végén érkeztek meg Horvátországba. Ekkor már a fertőzés második hullámának a csúcsához érkezett a járvány: naponta több mint 90 ember halt meg, és az újonnan fertőzöttek száma 4500 felett volt.

A fertőzés a koronavírus mutációitól függően hullámokban tört az országra. A járvány negyedik hullámának csúcsán, 2021. november 10-én egy nap alatt már 7315 új fertőzöttet regisztráltak az országban.

Fordulatot 2022 elején az omikron változat megjelenése hozott, amelynek lappangási ideje valamivel rövidebb ideig tartott, és a betegség lefolyása is enyhébb volt, mint a korábbi variánsok esetében.

A hivatalos adatok szerint az országban eddig 5 361 812-en kaptak védőoltást, a teljes lakosság 59,96 százaléka, a felnőtt lakosság 71,34 százaléka.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×