A berlini Charité egyetemi kórház vezető virológusa a közszolgálati televízióknak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a járványnak vége.
Drosten szerint a lakosság immunitása már olyan szintet ért el, hogy a vírusnak búcsút lehet inteni, és aligha valószínű, hogy jövő nyáron új erőre kapna.
Derűlátását megerősítette a járványügyi megbetegedésekkel foglalkozó Robert Koch Intézet kimutatása arról, hogy az elmúlt héten az új típusú koronavírust a minták 5 százalékában mutatták ki.
A virológusi vélemény olyan időben látott napvilágot, amikor – szintén a járványügyi intézet becslése szerint – rendkívüli sebességgel terjednek Németországban a felső légúti panaszokat okozó vírusok, a karácsony előtti héten a lakosság több mint tíz százaléka betegedhetett meg.
A közvetlenül karácsony előtt ismertetett kimutatás szerint a megelőző hét napon nagyjából 2,3 millióan fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, és 9 millió lehet az új megbetegedések száma a 84,1 millió lakosú országban.
A betegektől vett minták többségében, 55 százalékában influenzavírust találtak. A második leggyakoribb kórokozó a főként kisgyermekeket fertőzőlégúti óriássejtes vírus (RSV) 15 százalékos aránnyal.
Drosten szerint az oltási kampány mind Németországban, mind több más európai országban kulcsfontosságú lépést jelentett a járvány elleni harcban.
Illúzió lett volna annak idején azt gondolni, hogy ezzel a vírus terjedését megfékezhettük volna – vélekedett.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Christian Karagiannidis, aki Drostennel együtt tagja a kormány járványügyi szakétői tanácsának.
Karagiannidis azzal számol, hogy a járvány fokozatosan elhal.
Azt ugyan nem zárta ki, hogy lesznek még kisebb hullámok, de úgy értékelte, hogy a lakosság immunitásának helyzete stabil.
A virológusok állásfoglalása azonban újabb koalíciós feszültséghez vezetett.
Elsőként a szabaddemokrata Marco Bushmann igazságügyi miniszter szólalt meg, sürgetve az eddigi óvintézkedések megszüntetését.
A miniszter Twitter-üzenetében arra emlékeztetett, hogy Christian Drosler a koronavírus-járvány terjedése idején mindig is a legóvatosabb virológusok közé tartozott. Most pedig ő értékeli úgy, hogy a járványnak vége - tette hozzá.
A miniszter szerint ezért - egyfajta politikai következtetésként - véget kell vetni a még érvényben lévő utolsó óvintézkedéseknek is.
Bushmannhoz csatlakozott a liberális párt több vezetője is, ugyanakkor az ugyancsak koalíciós Zöldek Pártja óvatosságra intett.
Janosch Dahmen, a párt egészségügyi szakértője elismerte ugyan, hogy a járvány terjedése jelentősen mérséklődött, és ez a tendencia minden bizonnyal folytatódik. Pártja álláspontját ismertetve ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az egészségügy súlyos leterheltsége, mindenekelőtt az orvosi, illetve ápolói személyzet jelentős hiánya miatt az óvatosság mindenképp indokolt.
A szakértő szerint ezért továbbra is elengedhetetlen a maszkviselés a zárt helyeken, valamint az általános higiéniai szabályok betartása.
Várható, hogy a mostani bejelentésekre különböző módon reagálnak az egyes tartományok is. Ezek többségében a korábbi óvintézkedések többségét már hatályon kívül helyezték. A legtöbb tartományban azonban érvényben van a maszkviselési kötelezettség a kórházakban, a különböző ápolói intézményekben, valamint az orvosi rendelőkben.
Egyes tartományokban az egészségügyi intézetekben változatlanul ragaszkodnak a tesztelési kötelezettséghez, valamint a látogatások korlátozásához is.