eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Nyitókép: Pixabay

Úgy tűnik, az orosz központi bank tartalékára is fáj az EU foga

A vagyontárgyak feletti ellenőrzés átvétele rendkívül bonyolult kérdés.

Bennfentes források szerint az Európai Unió vizsgálja annak lehetőségét, hogy a tagállamok által már befagyasztott, több milliárd euró értékű orosz központi banki eszközöket felhasználja az ukrajnai újjáépítésire. A Bloomberg alapján a Portfolio arról ír, hogy bár a tárgyalások még korai szakaszban vannak, nemrégiben jogi szakértőket bíztak meg a lehetőségek megvizsgálásával.

Úgy hírlik, azt is vizsgálják, hogyan lehetne végül lefoglalni az orosz központi bank mintegy 300 milliárd dolláros tartalékának egy részét, amelyet az EU, az Egyesült Államok és más szövetségesek fagyasztottak be Oroszország ukrajnai invázióját követően. Az uniós intézkedés az Európában tartott eszközökre összpontosítana a névtelen nyilatkozók szerint.

Az Európai Bizottság vizsgálja,

hogyan lehetne Oroszországgal megfizettetni az általa okozott pusztítás árát,

és az uniós vezetők felkérték, hogy terjesszen elő lehetőségeket a befagyasztott eszközök felhasználására Ukrajna újjáépítésére, összhangban az uniós és a nemzetközi joggal - mondta Christian Wigand szóvivő, hozzátéve, hogy "a munka folyamatban van".

Az amerikai pénzügyminisztérium szóvivője nem kívánt nyilatkozni.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Veszélyes csapda egy államnak belföldre eladósodnia

Veszélyes csapda egy államnak belföldre eladósodnia

Az EU-tagállamok fiskális helyzete jelentős eltéréseket mutat, különösen az államadósság, a költségvetési egyenleg és a bankrendszer hazai államadósság-kitettsége („home bias”) tekintetében. Míg korábban az Európai Unió kifejezetten pártolta, hogy a tagállamok a hazai szereplőkre támaszkodjanak inkább az adósságfinanszírozásban, most egy friss bizottsági elemzésben árnyalták már álláspontjukat. Arra jutottak, hogy a magas belföldi kitettség (különösen ha a bankrendszer felé áll fenn) növeli a pénzügyi stabilitási kockázatokat, különösen egy esetleges fiskális vagy gazdasági sokk esetén a túlságosan nagy egymásrautaltság miatt, amire a Bizottság erősebb diverzifikálást ajánl a finanszírozásban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×