Az influenszerek háborús övezetek szemtanúivá és a városi hadviselés szakértőivé váltak, tippeket twittelnek az ukrán harcosoknak a CNN cikke szerint. A zavaros médiakörnyezetben azonban burjánzik a dezinformáció is.
Sokan TikTok-háborúnak nevezik Oroszország ukrajnai invázióját - a platform felhasználói már akkor aktívan posztoltak a katonai eszkalációról, amikor az orosz hatóságok tagadták azt. Ez meglehetősen komplexszé teszi a médiakörnyezetet, főként annak figyelembe vételéve, hogy Oroszországban az állami tulajdonú média szolgáltatja az információkat a háború állásáról.
Nehéz átfogó képet kapni
David French, a Dispatch vezető szerkesztője szerint a közösségi média megmutatja az embereknek, hogy mennyire brutális ez a háború, de a platformok nem nyújtanak átfogó stratégiai képet az orosz erők pozícióiról vagy az áldozatok valós számáról.
"Minden egyes ilyen TikTok-videó
pillanatfelvétel, gyakran kontextus nélkül.
Rengeteg időt kellene eltölteni azzal, hogy elkezdjük összerakni a TikTok kirakós játékát" - vélekedik French.
Hozzátette, hogy a közösségimédia-közvetítéseknek a közvetlensége arra késztethette a nyugati nemzeteket, hogy gyorsan beálljanak a sorba a szigorúbb szankciókkal kapcsolatban.
"Az ukrán ellenállás inspiráló jellege sok nyugati kormány késztetett cselekvésre" - mondta French.
Tudni kell gyanakodni
A félretájékoztatásra ugyanakkor kiváló példa egy orosz ejtőernyősökről készült videót, amelyet a TikTokon és a Twitteren osztottak meg, ám később kiderült, hogy 2015-ben készült. Jane Litvinyenko dezinformációra szakosodott oknyomozó riporter és kutató szerint kevesen értik annyira az információs hadviselést, mint a legtöbb ukrán.
"A propaganda minden háború része - az Oroszországból propaganda lényege most az, hogy aláássa az ukrán narratívákat és megijessze az ukrán embereket" - mondta. Folyamatosan megjelennek dezinformatív cikkek a közösségi médiában, amelyeket az ukrán hírcsatornák azonnal cáfolnak is, de
a háborús helyzetben nehéz átlátni azt is, hogy Kijevtől néhány kilométerre mi zajlik éppen
- akár hetekbe is tarthat, míg valódi teljes képet kaphatunk a jelen eseményeiről.
"Van egy általános szabályom: minél konkrétabb és drámaibb az információ, annál nagyobb gyanakvással kell kezelni. Jelenleg a megbízhatóbb jelentések a magas szintű, homályosabb jelentések lesznek" - mondja az iraki veterán Fench.
Dezinformációkat törölnek
A Twitter és a Facebook eközben folyamatosan dolgozik a dezinformációk eltávolításán: egy orosz és egy belarusz kampányt is lelőttek a hétvége folyamán az NBC News információi szerint.
Az egyik propagandakampány ukránellenes beszédtémákat terjesztő honlapot tartalmazott egy ismert orosz dezinformációs művelet egyik ágaként. A Facebook szóvivője elmondta, hogy több platformon, köztük az Instagramon is
számítógép generálta arcokat használtak a hitelesség megerősítésére.
A másik kampány meghackelt fiókokat használt hasonló ukránellenes propaganda terjesztésére, egy ismert fehérorosz hackercsoporthoz kötődően.
Putyin narratíváját viszik tovább
Mindkét kampány olyan narratívákat vitt tovább, melyeket Putyin is említett a háború kezdetét bejelentő tévébeszédében, egyúttal felhívta a figyelmet rá, hogy a 2016-os amerikai elnöki választások idején megismert dezinformációs fegyvereket továbbra is használják az oroszok. A kampányok célja az volt, hogy elhitessék, az ukránok rosszul állnak a háborúban. Olyan cikkeket is eltávolítottak a közösségi oldalak, amelyek Zelenszkijt igyekeztek náci színben feltüntetni. A Twitter számos profilt le is tiltott az események következményeképp.
Blokkolták a Google Térkép két funkcióját
A Google és a YouTube a háborús helyzetben
nem fogad el el hirdetéseket az oroszt állami médiától:
a Facebook már korábban bejelentette, hogy így reagál a kialakult helyzetre.
Mindezen túl a Google Térkép két olyan funkciót is blokkolt Ukrajnában, amelyek valós időben nyújtanak információkat a felhasználóknak - erősítette meg a vállalat vasárnap a CNN-nek. A Google az ukránok biztonsága érdekében és a helyi tisztviselőkkel folytatott konzultációt követően hajtotta végre a változtatást a vállalat szerint.
A letiltott funkciók közé tartoznak az élő forgalmi adatok - ezt a funkciót egyes kutatók a konfliktus távoli megfigyelésére használták -, valamint a Live Busyness, amely azt mutatja meg, egy adott pillanatban mennyire sokan tartózkodnak egy helyszínen. A Google Maps navigációs módjának használata közben továbbra is elérhetőek a közlekedési frissítések Ukrajnában.