A madárinfluenzával rég együtt kell élnünk, a különböző törzsek folyamatosan vándorolnak a vad madarak és háziállatok között, az viszont nagyon ritka, hogy emberre is átterjedjenek.
A magyarmezogazdasag.hu felidézi, 2017-ben Kínában több mint száz embert betegített meg a H7N9 vírus, 35-en igazoltan madárinfluenzában vesztették az életüket, és két esetben emberről emberre is átterjedhetett a betegség az akkori kutatások szerint.
Ám ezúttal az emberre leginkább veszélyes törzs, a H5N6 egy variánsa terjed Kínában, mely a világ legnagyobb baromfi- és kacsahús előállítója. A tavalyi 5 esethez képest
2021-ben eddig 21 olyan megbetegedést regisztrált az Egészségügyi Világszervezet, melyeket a madárinfluenza H5N6 altípusa okozott.
„Az emberi megbetegedések számának idei növekedése Kínában aggodalomra ad okot. Ez egy olyan vírus, amelynek magas a halálozási aránya” – mondta a rotterdami Erasmus Egyetem Orvosi Központjának összehasonlító patológia professzora.
A WHO közlése szerint az esetek többségében a megbetegedett emberek baromfival kerültek kapcsolatba, és nincs megerősített eset emberről emberre történő átvitelről.
Legkevesebb tíz esetet a H5N8 vírushoz genetikailag nagyon hasonló vírus okozott, amely tavaly télen Európa-szerte baromfifarmokon pusztított, és vadon élő madarak is áldozatául estek Kínában. Ez arra utal, hogy
a legutóbbi kínai H5N6-os fertőzések egy új változatot jelenthetnek.
Kína beoltja a baromfikat a madárinfluenza ellen, de a tavaly használt vakcina csak részben véd az újonnan megjelenő vírusokkal szemben, ami megakadályozza a nagyobb járványkitöréseket, de lehetővé teszi a vírus további terjedését – mondta az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) határokon átnyúló állatbetegségek sürgősségi központjának regionális laboratóriumi koordinátora.