eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit miniszterelnök online sajtótájékoztatót tart a londoni kormányfői rezidencián 2021. január 26-án. Ezen a napon a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma meghaladta a százezret Nagy-Britanniában.
Nyitókép: MTI/AP/AFP pool/Justin Tallis

Koronavírus - Megszűntek a korlátozások Angliában, de...

Ma szinte az összes karanténrendelkezést feloldják a legnépesebb brit országrészében, Angliában. Mindez annak ellenére történik, hogy egy hét alatt harmadával nőtt a koronavírus-fertőzések száma, és botrányt kavart, hogy a kormányfő nem akarta izolálni magát, miután fertőzöttel került kapcsolatba.

Angliában július 19. hétfőt már hónapok óta a „Szabadság napjaként” emlegetik. Nyitnak a nightclubok és a színházak, nem lesz törvényileg kötelező a zárt térben való maszkviselés, bár ezt egyes érintett cégek felülbírálhatják. Nem lesz egyméteres távolság, lehet csapatba verődve állni a pubokban, szabadabb lesz az utazás és nem lesz létszámkorlátozás.

Mégis a gyorsan terjedő delta vírusvariáns miatt nem a járvány feletti győzelem miatt jön a nyitás. Sajid Javid egészségügyi miniszter szerint akár napi százezerre ugorhat az új fertőzések száma. De a Johnson-kormány nyit, mivel a lakosság 67 százaléka már mindkét oltást megkapta. Javid szavai szerint: „megtörték a vírus, a kórházi kezelés és a halálesetek közötti láncot”, mivel

a legtöbb olyan ember, akit beoltottak a vakcinával, de elkapja a delta variánst, jobbára csak enyhe lefolyású Covid-19-re számíthat.

A sors úgy döntött, hogy Javid mindezt szombaton be is mutassa a gyakorlatban: közölte, hogy pozitív lett a tesztje, és bár ő is kétszer oltott és enyhék a tünetei, a hír politikai lavinát indított meg. Mivel Boris Johnson kormányfő és Rishi Sunak pénzügyminiszter is tárgyalt vele, a szabályok szerint izolálniuk kell magukat. A két politikus azonban először előadta, hogy a közlekedési ágazatban és máshol most kipróbált napi tesztelési program résztvevője, és ezért

nem marad otthon.

Erre jött az ellenzék, és a közvélemény egy részének felháborodása: rájuk ugyan miért vonatkoznak más szabályok? A Covidon átesett és duplán oltott Johnson és Sunak így kevesebb mint

három óra alatt meggondolta magát.

Immár 10 napra elzárkóznak, mert fontos mutatni, hogy ők is ugyanazokat a rendelkezéseket követik, mint a lakosság – mondták.

A nyitást övező társadalmi törésvonal a politikai ideológia mentén jelent meg: a feloldást akaró konzervatívok az egyéni felelősségvállalást és azt emlegetik, hogy milyen gazdasági és mentál-higiénés csapásokat mért a karantén a társadalomra. A baloldali ellenzéki Munkáspárt viszont inkább azt, hogy az állam kötelessége a leginkább kiszolgáltatott emberek védelme.

A botrány egy időre elterelte a figyelmet magáról a nyitásról, pedig vezető orvosok, a Lancet orvosi szaklapban megjelent levelükben „veszélyesnek és korainak” nevezték a lépést és megjegyezték: a hasonló átoltottsággal rendelkező Izraelben az esetszám növekedése miatt újra bevezették a biztonsági távolságtartást. Pénteken pedig 1200 vezető tudós és egészségügyi illetékes írta, hogy a nyitás miatt a vakcináknak ellenálló mutációk jelenhetnek meg és azokat a világ más részeire is exportálhatják a britek.

David Heymann, a Londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Főiskolája járványügyi professzora szerint a Covid-19 kezd endémiássá válni, azaz állandóan jelen lenni a közösségben, és megfogalmazta azt, amit a Johnson kormány lépései sugallnak: az angolok maguk mérjék fel, hogy viselkedésükkel mekkora kockázatot vállalnak. Annyi bizonyos, „hogy

a lakosság 70 százalékának átoltottsága vagy 70 százalékos immunitás esetén is megmarad...

sok ország eltérő módon lép fel, egyelőre nem tudjuk melyik a legjobb megközelítés” – idézte szavait az ABC News.

Most sok függ attól, hogy ismét elviselhetetlen szintre ugrik-e a kórházi kezelések és a halálesetek aránya. Az angol hatóságok még nem jelezték, hogy mi lenne ez a határ, miközben az egészségügyi kérdésekben autonóm többi brit nemzet, Skócia, Wales és Észak-Írország óvatosabb és vár a teljes nyitással.

Közben a vállalkozások által várva várt nyitás éppenséggel újabb csapást mérhet rájuk. Mivel még érvényben marad az a szabály, hogy aki fertőzöttel kerül kapcsolatba, annak otthon kell maradnia, egy sor ágazat néz szembe munkaerőhiánnyal. A hétvégén egy napig nem üzemelt a londoni metróvonal, mert az egészségügyi mobilalkalmazás sok dolgozónak bejelzett és utasította őket a házikaranténra.

Csak július első hetében 530 ezer otthonmaradási felszólítást küldött ki az app, ami 46 százalékkal volt több, mint egy héttel korábban. A közlekedési szakszervezetek szerint ezért súlyos következményei lehetnek a teljes nyitásnak.

A konzervatív kormánnyal nem éppen baráti viszonyban lévő Unite szakszervezet közben apokaliptikus képet festett: több autógyár a leállhat és akár örökre Kínába telepíthetik át motorok gyártását. De az is felmerült: az angolok tömegesen törlik majd a potenciális Covid-fertőzést jelző alkalmazást.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×