eur:
410.99
usd:
391.92
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
A törmeléket takarítják a bejrúti kikötőben bekövetkezett, hatalmas erejű, kettős robbanás után két nappal, 2020. augusztus 6-án. A detonációk következtében legkevesebb százharminc ember életét vesztette, több mint ötezren megsebesültek, 200-250 ezer közé tehető azoknak a száma, akik elveszítették otthonukat. Bejrútot katasztrófa sújtotta várossá nyilvánították, és gyásznapot hirdettek. A robbanások okát még vizsgálják.
Nyitókép: MTI/AP/Bilal Huszein

Elképesztő tapasztalatú szakembergárdával segíti Magyarország a bejrúti mentést

A katasztrófavédelem állományából kijelölt szakemberek között van, aki korábban Japánban, Ukrajnában, Srí Lankán, Indonéziában, Szerbiában és Máltán vett részt hasonló misszióban. Még mindig lehetnek túlélők a romok alatt a keddi, pusztító erejű robbanások után, sok az eltűnt, és már a katasztrófa politikai okairól is egyre többet hallani a nemzetközi sajtóban.

Szerda este Libanon segítséget, műszaki személyzetet is kért a magyar Belügyminisztériumtól, erre 50 percen belül reagáltak, hogy segítsék a keddi bejrúti kettős robbanás következményeinek elhárítását - közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón. A segítségnyújtás még ezen a napon hivatalosan meg is történik. Emellett a kormány döntése alapján azonnali segítségként egymillió eurót juttattak el a maronita szír egyháznak a bejrúti robbanás következményeinek enyhítésére a Hungary Helps programon keresztül.

Magyarország az uniós segítségnyújtásban is részt vesz. A Brüsszelben működő Veszélyhelyzet-kezelési Koordinációs Központ (ERCC) az Európai Unió közös polgári védelmi csapatába öt szakértőt - csapatvezetőt, csapatvezető-helyettest, kutatás-mentési koordinátort, logisztikust és egészségügyi szakértőt - kész delegálni. A katasztrófavédelem állományából kijelölt szakemberek tapasztaltak, a Hunor hivatásos mentőszervezet vezetője például korábban Japánban, Ukrajnában, Srí Lankán, Indonéziában, Szerbiában és Máltán vett részt hasonló misszióban. Rajta kívül a Huszár közepes városi kutatási és mentőcsapat önkéntese, egy fővárosi, egy Tolna és egy Bács-Kiskun megyei szakember, valamint az Országos Mentőszolgálat oxiológus szakorvos és katasztrófaorvos végzettségű vezető főorvosa tagja a szakértői csapatnak.

Új kezdetet sürget az EB

Az Európai Bizottság több mint 33 millió eurót (mintegy 11,6 milliárd forint) mozgósít a sürgős egészségügyi igények kielégítésére, az orvosi ellátás támogatására és a szükséges felszerelések beszerzésére. Az uniós bizottság elnöke Hasszan Diab libanoni miniszterelnökkel folytatott telefonbeszélgetését követően kiadott közleményében arról tájékoztatott, hogy a tűzoltók, a túlélők után kutató keresőkutyák és az unió Kopernikusz műholdas rendszerének rendelkezésre bocsátása mellett az unió a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris anyagok területén jártas szakértői csoportok szolgálatait ajánlja fel. Katonai hajókat, helikoptereket küld a térségbe a gyógyellátás gördülékenyebbé tétele, a sebesültek és rászorulók, valamint az orvosi és védőfelszerelések szállításának megkönnyítése érdekében.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, az Európai Unió nagy jelentőséget tulajdonít Libanon egységének és stabilitásának, amelyek szavai szerint mind az ország, mind pedig a régió szempontjából rendkívül fontosak. Kiemelte, Libanon számára a tragikus esemény alkalmat kell teremtsen arra, hogy a politikai erők egyesítésék erejüket az országot érő kihívások kezelése érdekében.

Számos ország nyújt közvetlen segítséget Libanonnak, Oroszország például felállítottak egy mobilkórházat a keddi robbanás sérültjeinek kezelésére egy bejrúti stadionban, a berendezések beüzemelése a végéhez közeledik. A kórház csütörtök estétől már fogadja a sérülteket, akiken előzetesen Covid-19-szűrést hajtanak végre. Az orosz kontingenssel több gyerekorvos érkezett.

Bejrútban tárgyal Emmanuel Macron francia elnök, aki új politikai megállapodást szorgalmaz a libanoni vezetők között. (Libanon az első világháború után francia mandátumterület volt, és azóta is szoros a kapcsolat a két ország között.)

"Valamennyi politikai erővel tárgyalni fogok, és új alkura fogom őket kérni.

Azért vagyok itt, hogy új politikai alkut javasoljak nekik" - mondta a francia elnök. Macron a gyász jeléül fekete nyakkendőben és testőrök gyűrűjében látogatást tett Bejrút lerombolt utcáin. "Látom az indulatot az arcukon, a szomorúságot. Ezért vagyok itt" - mondta bejrútiak egy csoportjának, kezet fogva velük a törmelékek borította utcán. A francia elnök több egészségügyi és más segélyt ígért Libanonnak, miközben a tömeg "Forradalmat!" "A nép a rendszer bukását akarja" jelszavakat skandált.

"Politikai változásra is szükség van. Ennek a robbanásnak egy új korszak kezdetét kell jelentenie" - hangsúlyozta a francia elnök, aki az első külföldi vezetőként látogatott a libanoni fővárosba a robbanás után.

A katasztrófáról, a libanoni kormányzat működéséről és az állam helyzetéről is fog beszélni a pénteki Arénában N. Rózsa Erzsébet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa – hallgassák 18 órától az InfoRádióban a 88,1-es frekvencián, vagy ugyanekkor online az Infostart oldalán!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×