eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Egy közép-amerikai kivándorló pihen a Jésus Martinez Stadionban kialakított átmeneti szálláson Mexikóvárosban 2018. november 5-én. Az amerikai-mexikói határ felé tartó, több ezer emberből, főként hondurasiakból és salvadoriakból álló migránsok első csoportja október 13-án indult útnak a hondurasi San Pedro Sula városából.
Nyitókép: MTI/EPA-EFE/Mario Guzmán

Kanada beintett az Egyesült Államoknak menekültügyben

Aki át akarja lépni a határt, előbb az USA-ban rendeznie kell a papírjait.

Megsemmisítette szerdán a kanadai szövetségi bíróság azt a menekültügyi megállapodást, amelyet Kanada és az Egyesült Államok kötött, s amely előírta, hogy azoknak, akik az Egyesült Államokból akarnak Kanadába lépni és ott menedéket kérni, ezt először az Egyesült Államokban kell megtenniük.

A bíróság szerint a "biztonságos harmadik országokról" szóló, 2004-ben kötött megállapodás sérti a kanadai alapjogok és szabadságok chartáját.

Ann Marie McDonald bíró ítéletében arra hivatkozott, hogy a charta rögzíti: mindenkinek joga van az élethez, a szabadsághoz és a személyes biztonsághoz. Döntésével egy időben a bíróság az ítélet végrehajtását hat hónapra felfüggesztette, hogy a parlamentnek legyen ideje reagálni az ítéletre és joghatásaira.

Az egyezmény azt mondja ki, hogy annak, aki Kanadából vagy az Egyesült Államokból akar a másik országba átlépni és ott menedéket kérni, előbb a kiindulási országban kell ezt megtennie. Jogvédők és a liberális kanadai kormány ellenzéke szerint azonban az Egyesült Államok, ahol Donald Trump elnök jelentősen szigorította a menekültügyi rendelkezéseket, már nem tekinthető biztonságos országnak a menedékkérők számára.

Az ítélet külön kitér egy etiópiai menedékkérő esetére, akit a kanadai hatóságok visszaküldtek az Egyesült Államokba, ahol egy héten át - saját elmondása szerint - szörnyű körülmények között tartották fogva.

"Kanada nem hunyhat szemet a következmények fölött" - indokolta döntését a bírónő.

"Mindez világos módon bizonyítja, hogy arra, akit a kanadai hatóságok visszaküldenek az Egyesült Államokba, fogva tartás vár" - tette hozzá.

A kanadai kormányzat egyelőre csak annyit tudatott, hogy az ítélet végrehajtásának felfüggesztése miatt az egyezmény továbbra is hatályban marad, és tanulmányozzák a bíróság döntését.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×