eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nigel Farage, a Szabadság és Közvetlen Demokrácia Európája euroszkeptikus képviselőcsoport brit vezetője brit nemzetiszínű zoknit visel a brit EU-tagság megszűnéséről (Brexit) folytatott vita előtt az Európai Parlament üléstermében, Strasbourgban 2019. január 16-án. Előző nap a brit alsóház 230 szavazat többséggel elutasította a kormány és az Európai Unió közötti Brexit-megállapodást.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Szakértő: két párt széthordta a brit nagyok szavazóit

Hétfő este óta ismert a brit EP-választás végeredménye: bár a Brexit Párt fölényesen nyert, az Európa-pártiak is rengeteg szavazatot kapott. A Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója, Szabó Barnabás szerint tehát a patthelyzet továbbra is kitart.

A brit európai parlamenti választáson a nagypártoknak üzentek a szavazók, hiszen sem a kormányon lévő konzervatívok, sem a másik nagy párt, a Munkáspárt nem ért el átütő sikert, a brexit körül pedig nem sikerült nekik semmilyen kompromisszumot kimunkálni - vázolta a brit EP-választás utáni helyzetet az InfoRádióban Szabó Barnabás, a Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője.

"Ennek köszönhető az, hogy

most már akik inkább szeretnék ezt az egészet befejezni, és akár alku nélkül is kilépni az Európai Unióból, azok Nigel Farage új pártja felé fordultak,

kiütve a nyeregből a régi Farage-pártot is" - fejtegette a szakértő.

Hogy Nigel Farage mit tud kezdeni majd az Európai Parlamentben, arról úgy vélekedett, a jelenleg elképzelhető forgatókönyv szerint október 31-ig, ameddig a briteknek el kell hagyni az uniót, "sok mindent nem".

"Egyfajta

színpadnak fogja használni az Európai Parlamentet Nigel Farage, ahogy azt eddig is tette:

egyrészt az EU-t fogja kritizálni belülről, sokak szerint trójai falóként, másrészt készülve a kilépés utáni belpolitikai karrierjére odakint is önmagát fogja építeni már" - vélekedett Szabó Barnabás.

Érdekes módon a brit EP-választás második helyén sem a nagy pártok egyike végzett, hanem a liberálisok, akik viszont radikálisan unionisták. Szabó Barnabás szerint pont emiatt sikerült megerősödniük, hiszen a liberális demokraták épp a másik irányba vittek el szavazatokat a nagy pártoktól. "Ők a brexit elmaradásában érdekeltek" - szögezte le.

A Farage-párt és a liberálisok közti különbség, mint Szabó Barnabás rámutatott, nagyságrendileg annyi, amennyit a munkáspártiak kaptak, akik a brexit kérdésében hol erre, hol arra politizálnak, kvázi hidat képezve a két "győztes" párt között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×