Aki elhivatott és alkalmasnak bizonyul a feladatra, márciusában hazavihet egy 9 hetes labradorkölyköt. A kiskutyák nagyjából egy-másfél évet töltenek az önkéntes kölyöknevelőknél, majd vakvezető képzésbe kerülnek, de a kapcsolat nem szakad meg. A Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola célja, hogy egyre több látássérült embernek adjon térítésmentesen vakvezető kutyát. Saját tenyésztési programjukban évente 3-5 alomnyi, azaz nagyjából 20-30 labradorkölyök születik. Belőlük válik majd később segítőtárs. Erdélyi Judit, az alapítvány kölyöknevelő koordinátora elsőként azt osztotta meg az InfoRádióval, hogy mi mindent is tudnak a vakvezető kutyák.
"Segítenek megtalálni a járdaszegélyt, a zebrát, a lépcsőt, a tömegközlekedési járművön az üres ülőhelyet, vagy magát a megállót is. Egy vakvezető kutya tudja azt, hogy ha a gazdája arra utasítja, menjünk jobbra vagy balra, akkor az első lehetőségnél abba az irányba fordul. Ellenben látja, ha valami akadály van útközben és azt kikerülteti a gazdájával, szóval nem fogja nekivezetni a járda közepén parkoló autónak" – mondta Erdélyi Judit, de azt is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a közlekedés segítése mellett
ezek a kutyák támaszt is nyújtanak, hiszen a gazdájuk nincs már egyedül.
A kölykök is vakvezetővonalas tenyésztésből származnak és kilenchetesen kerülnek ki a nevelőkhöz, akiknél nagyjából egy-másfél évet töltenek el. Ebbe a csapatba vár most jelentkezőket a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola.
"Olyan embereket keresünk elsősorban, akik nagyon szeretik a kutyákat. Van idejük, energiájuk és kedvük kicsit több időt tölteni velük. Abban segítenek, hogy kiegyensúlyozott és kellően jól nevelt, barátságos és boldog kölyökkor után felnövő kiskutyák kerüljenek képzésbe" – hangsúlyozta az alapítvány munkatársa. Erdélyi Judit azt is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a kölyöknevelőknek el kell fogadniuk a szakemberek iránymutatásait, mert enélkül nem lehet jó vakvezető kutyákat képezni. Mint mondta, a nevelők kapcsolata az után sem szakad meg a kutyákkal, hogy átadták őket az új gazdáiknak.
Van rá lehetőség, hogy a nevelők később is találkozzanak a kutyákkal.
Része a feladatoknak például az is, hogy a felcseperedő vakvezető kutyával plázákba kell járni, gyakorolni kell a városi közlekedést, vagy rendszeresen használni a metrót. A következő kölyöknevelő oktatás januárban lesz, jelentkezni az alapítvány weboldalán lehet.