eur:
411.21
usd:
392.66
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

A cseh elnök kifogásolja a külügyminiszter-jelöltjet

Milos Zeman cseh államfő felkéri Miroslav Poche európai parlamenti képviselőt, akit a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) jelölt külügyminiszternek a születőben lévő koalíciós kormányba, hogy fontolja meg a visszalépést, megkönnyítendő az új kormány létrehozását - közölte Jirí Ovcácek elnöki szóvivő a Facebookon vasárnap, miután Zeman a Prágához közeli Lány kastélyban fogadta Andrej Babis kormányfőt, aki ismertette vele kormánya miniszterjelöltjeinek névsorát.

A köztársasági elnök csütörtöktől kezdve találkozni kíván az összes új miniszterjelölttel, beleértve Miroslav Pochet is - tette hozzá Ovcácek.

A miniszterjelöltek teljes névsora még nem nyilvános és nem ismert.

A prágai sajtó úgy tudja, hogy Zemannak egyedül Poche ellen vannak kifogásai. Az elnök már korábban bejelentette, hogy őt sose fogja kinevezni külügyminiszternek.

Az államfő azt állítja, hogy Poche korábban nyíltan támogatta a bevándorlást, ami ellentétes úgy a Hradzsin, mint a mai kormány politikai irányvonalával. Erre hivatkozva a kommunista párt is közölte, hogy számára is elfogadhatatlan Poche személye, és nem fogja támogatni a kormányt a bizalmi szavazáson. Egyes prágai források azt állítják: Zeman elsősorban azért ellenzi Poche külügyminiszterségét, mert a legutóbbi államfőválasztáson nem őt, hanem ellenfelét támogatta.

Jan Hamácek szociáldemokrata pártelnök közölte: Poche jelöltségét nem kívánják visszavonni, s meggyőződése hogy a felek a személyes találkozón tisztázzák a problémákat.

Diplomáciai megfigyelők Prágában arra számítanak, hogy a Poche-ügy megoldása után rövidesen megalakulhat az új koalíciós kormány.

A tavaly októberi választáson győztes ANO mozgalom és a CSSD megállapodása szerint a 15 tagúra tervezett kabinetben a szociáldemokraták öt miniszteri bársonyszéket kapnának: a belügyi, külügyi és a munkaügyi tárcát, valamint az oktatási és a mezőgazdasági minisztériumot.

Miután az ANO-nak és a CSSD-nek a 200 tagú képviselőházban közösen mindössze 93 képviselője van (78 és 15), az új kormánykoalíció csak egy harmadik erő segítségével kaphatja meg a bizalmat a parlamentben. Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) már bejelentette, hogy valamilyen módon kívülről támogatni fogja vagy megtűri a koalíciót. Az ANO és a CSSD koalíciós szerződést írnak alá, míg az ANO és a KSCM kormányzati együttműködését egy megállapodásban fogják rögzíteni.

A parlamenti bizalmi szavazást az előzetes nyilatkozatok szerint várhatóan július 11-én rendezik meg.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×