eur:
411.31
usd:
392.2
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Ejtőernyős generáció: egyre több kínai gyerek tanul amerikai középiskolákban

Ejtőernyős generáció: egyre több kínai gyerek tanul amerikai középiskolákban

Új trend van kibontakozóban: egyre több módos kínai család küldi a gyermekét már igen fiatal, tizenéves korban az Egyesült Államokba annak reményében, hogy így amerikai egyetemen folytathatják tanulmányaikat - számolt be a The New York Times.

Történelmi pillanat, amikor a világ egyik leggyorsabban fejlődő hatalmának elitje egyetlen gyerekét a geopolitikai szempontból riválisának tartott országba küldi. Ma pontosan ez történik. A kínai szülők egy része ugyanis attól tart, a szigorú iskolai rendszer, amelyben gyermekeik felnőnek, elfojtja a kreativitást bennük - írta a The New York Times

Míg 2005-ben mindössze 641 kínai ejtőernyős diák – ahogy hívják őket – tanult amerikai középiskolákban, addig 2014-ben már 40 ezer, vagyis mindössze egyetlen évtized alatt hatvanszorosára nőtt a számuk. Ezzel az amerikai középiskolában tanuló külföldi diákok felét a kínai származású fiatalok adják.

Ma pedig már körülbelül 370 ezer Kínából érkezett diák tanul amerikai középiskolákban és egyetemeken. Ezzel 2015-ben, csupán egyetlen év alatt 11,4 milliárd dollár érkezett Kínából az Egyesült Államokba.

Így vált a két szuperállam közötti egyik legfontosabb exportcikké az oktatás.

Egy friss felmérés szerint a kínai milliomosok 83 százaléka tervezi, hogy gyermekeiket külföldre küldik továbbtanulni. A külföldi továbbtanulás kezdetének időpontja pedig egyre korábbra tolódik: már 18 éves kor helyett 16 éves korban külföldön taníttatnák tovább a gyermekeiket.

A tendenciát jól jelzi, hogy még maga az elnök, Hszi Csin-ping is megengedte, hogy lánya a Harvardon tanuljon.

„A szülők rájöttek, hogy korábban útra kell indítaniuk a gyerekeiket, ha azt szeretnék, hogy egy neves amerikai egyetemen tanuljanak tovább”

- mondta Nini Suet, a pekingi központú Shang Learning tanácsadó társaság alapítója, amely fejenként 25-40 ezer dollárért cserébe segíti kínai gyerekeket bejutni amerikai iskolákba.

A kínai ejtőernyős diákok sorsa azonban nagyban különbözik elődjeikétől. Amikor az első diákok megérkeztek Kínából az Egyesült Államokba – 1989-ben, a Tienanmen téri vérengzés után –,

a legtöbben még annyira szegények voltak, hogy fém italos dobozokat kellett gyűjtögetniük

vagy gondnoki munkákat kellett elvállalniuk a túléléshez. A ma Amerikában tanuló kínai diákok viszont gyakran még az amerikai társaiknál is gazdagabb családból jönnek.

Kétséges azonban, hogy meddig tarthat ez a tendencia. A kínai gazdaság lassulása miatt ugyanis csökkennek a családok bevételei, míg az árfolyamváltozások miatt az Egyesült Államokban való tanulás egyre költségesebbé válik.

Címlapról ajánljuk

Maratoni, hatnapos ülésre készül az Országgyűlés

A képviselők megkezdik a jövő évi költségvetés vitáját, de több más fontos előterjesztés - például az alaptörvény újabb módosítása - is napirendre kerül. Csökkenhet Gyurcsány Ferenc parlamenti járandósága is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×