A Dózsa György szülőfalujáról szóló kötet szerzői között olyan román és erdélyi magyar újságírók találhatók, akiknek többsége soha nem járt a településen vagy Székelyföldön - nyilatkozta az MTI-nek pénteken, Brandusa Armanca temesvári újságíró, a kötet egyik szerkesztője.
Kifejtette, Dálnok már önmagában felkelti az újságírók érdeklődését, mivel az 1514-es parasztháború vezetőjének, Dózsa Györgynek a szülőfaluja. Az újságírók a Közösségért Alapítvány tulajdonában levő Gál-kúriában működő Barabás Miklós Kulturális Központnak voltak a vendégei. Brandusa Armanca szerint tartalmas kötet állt össze az újságírók riportjaiból, amelyek számos történelmi és kulturális információt tartalmaznak a településről, és bemutatják az ott élő embereket.
Andreea Pora, a bukaresti tekintélyes Revista 22 folyóirat főszerkesztője a községben és környékén található kúriákról írt, Brandusa Armanca a Gál-kúriát mutatta be, ahol Barabás Miklós festőművész töltötte gyermekkorát. Liviu Iolu újságíró, a román kormány jelenlegi szóvivője a település legendáit, varázslatos meséit gyűjtötte össze, T. Koós Imola kolozsvári újságíró Barabás Miklósról, Gazda Árpád - a kötet másik szerkesztője - pedig a második világháborúban harcoló magyar hadsereg dálnoki származású magyar parancsnokairól, Veres Lajosról és Miklós Béláról írt.
Brandusa Armanca úgy vélte, hogy a helyiek számára is érdekes a kötet, hiszen olyan történetekről olvashatnak, amelyeket eddig nem dolgoztak fel. Hozzátette: meggyőződése, hogy a könyv felkelti a román olvasók érdeklődését is, akik az olvasmányélmény hatására személyesen is fel fogják keresni Dálnokot és környékét.
A bukaresti Curtea Veche Kiadó gondozásában napvilágot látott riportkötet magyarul is megjelent, és előkészületben van az angol nyelvű változata is.