eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Csehországban a legolcsóbb a gyógyulás

Prága, 2016. október 3., hétfő (MTI) - Csehországban 2015-ben csökkent az orvosoknál és a gyógyszertárakban fizetett önrészesedés. Míg 2014-ben átlagban egy-egy cseh állampolgár 3228 koronát (37 122 forint) hagyott az orvosoknál és a patikákban, addig tavaly már csak 3192 koronát (36 708 forint). Ez elsősorban annak következménye, hogy tavaly Csehországban eltörölték a 30 koronás vizitdíjat, s a gyógyszereket a korábbi 10 százalékos adósávból öt százalékosba sorolták - derül ki a cseh egészségügyi információk intézetének kimutatásából, amelyet a cseh közszolgálati televízió ismertetett.

A vizitdíj eltörlésének önköltségcsökkentő hatását az sem semlegesítette, hogy a fogorvosoknál tavaly 11 százalékkal többet kellett fizetni, mint korábban. A gyógyszertárakban olcsóbb lett a vényre felírt gyógyszer, de a szabadon kapható gyógyszerek ára emelkedett.

Csehországban egy-egy lakos önrészesedése az orvosi ellátás költségeiben tavaly átlagosan 14,5 százalékra csökkent a 2014. évi 15,1 százalékról. A cseh egészségügyi információk intézetének statisztikája szerint ez a fejlett európai országok között, beleértve Közép-Európát is, a legalacsonyabb önrész. A legutóbbi rendelkezésre álló, hivatalos adatok szerint ez az önrészesedés 2013-ban Csehországban 15,3, Németországban 23,7, Ausztriában 23,8, Szlovákiában 25,8, míg Magyarországon 34,5 százalék volt. Újabb hivatalos összehasonlítható adatok az intézet szerint még nem állnak rendelkezésre.

Svatopluk Nemecek cseh egészségügyi miniszter azt állítja, hogy a jelenlegi kormány mandátumának lejártáig, tehát 2018-ig nem tervezi a vizitdíjak semmiféle visszaállítását. Jelenleg a cseheknek csak a mentőszolgálatok igénybevételéért kell fizetniük vizitdíjat, mégpedig 90 koronát.

Cseh politikusok és szakmai orvosi körök között viszont tovább folyik a vita a témáról. A kormánykoalíció pártjai közül az Andrej Babis vezette ANO mozgalom szeretne újra bevezetni valamiféle vizitdíjat, míg a kereszténydemokraták (KDU-CSL) a kórházakban állítanák vissza, de időben korlátozva, esetenként legfeljebb egy hónapra, a korábbi 60 koronás napidíjat. Az ellenzéki jobboldali pártok szerint meg kellene határozni, mi jár ingyen a kötelező egészségbiztosításért - mi mondható egészségügyi standarnak - mondható, mit kellene ezen kívül mindenkinek magának megfizetnie. Néhány évvel ezelőtt a jobboldal már megpróbálkozott ezzel, de a felek nem jutottak közös nevezőre az ingyenes és a térítés ellenében igénybe vehető szolgáltatásokról.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×