eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Kínai kézbe kerülhet a Kuka

A Midea kínai háztartásigép-gyártó szerdán közölte, hogy ajánlatot tett a Magyarországon is jelen lévő német Kuka iparirobot- és berendezésgyártó vállalat felvásárlására.

A Midea mintegy 4,6 milliárd eurót, részvényenként 115 eurót kínál a Kukáért, ez 36 százalékos prémiumot jelent a keddi 84,41 eurós tőzsdei záróárhoz képest.

A bejelentést követően 30 százalékkal szökött fel a Kuka-részvény árfolyama Frankfurtban.

A Midea közvetlenül és közvetve már 13,5 százalékos részvénypakettel rendelkezik a német vállalatban, amit minimálisan 30 százalékra akar növelni, és ajánlata is csak akkor érvényes, ha legalább ekkora üzletrészt meg tud szerezni.

A Kuka közölte, hogy megvizsgálja a Midea ajánlatát. A legnagyobb részvényes, a Voith egyelőre nem nyilatkozott. A német gépipari konszern több mint 25 százalékos részvénycsomaggal, blokkoló kisebbséggel rendelkezik a Kukában.

A Midea közölte, hogy nem célja megszerezni a teljes ellenőrzést a Kuka fölött. A robotgyártó továbbra is független tőzsdei cég lenne, telephelyei megmaradnának, az igazgatótanácsban pedig csak akkora képviseletre törekszik a Midea, amely "megfelelően tükrözi üzletrésze nagyságát".

A Kuka a világ egyik vezető autóipari robot szállítója, világszerte 12 ezer alkalmazottja van. A Kuka a Kuka Robotics Hungária Ipari Kft. révén 1991 óta van jelen Magyarországon. A Kuka Robotics Hungária Ipari Kft.-nek Taksonyban és Füzesgyarmaton van telephelye. Jelenleg több mint 1000 főt foglalkoztat.

Az 1968-ban alapított Midea vezető kínai mosógép, hűtőgép és légkondicionáló márkák gyártója. Az első negyedévben 3,9 milliárd jüan (598 millió dollár) nettó nyereséget ért el.

A Midea európai terjeszkedése beleillik a kínai stratégiába, amely előirányozza, hogy kínai érdekeltségű cégek 2020-ig megháromszorozzák, évi 100 ezerre növelik az ipari robotok gyártását.

Jelenleg mintegy 20 millió ipari robotot alkalmaznak világszerte, számuk évi átlagban 30 százalékkal nő.

Tavaly 8 százalékkal bővült a globális értékesítés, különösen nagymértékben nőtt a kereslet a járműipar és Kína részéről. Kínában tavaly 66 ezer ipari robotot adtak el, ami 16 százalékos növekedés 2014-hez képest.

A World Robotics Federation (WRF) kimutatása szerint a tavalyi év volt az első, amikor az ipari robotok eladása meghaladta a 240 ezret.

Az Európában eladott ipari robotok száma tavaly 9 százalékkal mintegy 50 ezerre emelkedett, különösen Kelet-Európában nőtt meg a kereslet. Az észak-amerikai eladások 11 százalékkal 34 ezerre emelkedtek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Amikor Oroszország megindította az Ukrajna elleni inváziót, Moszkva egyik elsődleges célja a megtámadott ország „demilitarizációja” volt; eddig nagyon úgy fest, hogy ez a dolog a visszájára sült el. Nem csupán arról van szó, hogy a NATO eddig gigantikus mennyiségű nehézfegyvert küldött Ukrajnának, de olyan technikai eszközöket is megkapott Kijev, melyekről korábban még csak álmodni sem mert az ukrán vezetés, ékes példája ennek az MGM-140 ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszer. Egy olyan technikai eszközről van szó, amely, bár abszolút nem nevezhető „háborúdöntő csodafegyvernek”, biztos megnehezíti majd az orosz haderő dolgát az általuk „különleges műveletnek” hívott invázió során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 26. 21:41
×
×
×
×