eur:
389.15
usd:
361.72
bux:
68882.55
2024. május 7. kedd Gizella

Washingtont aggasztja a brit EU-referendum lehetősége

Nyíltan az Egyesült Államok aggályainak adott hangot szerdán Londonban egy magas rangú amerikai külügyi illetékes a brit-EU viszonyrendszerről rendezendő esetleges népszavazás miatt.

Philip Gordon, az amerikai külügyminisztérium európai ügyekért felelős helyettes államtitkára - aki a brit kormány EU-ügyi államtitkárával, David Lidingtonnal tárgyalt szerdán Londonban - a megbeszélés előtt újságíróknak kijelentette: az Egyesült Államoknak bővülő kapcsolatrendszere van az Európai Unióval mint intézménnyel. Utóbbi mind erőteljesebben hallatja hangját a világban, és Amerika érdeke az, hogy Nagy-Britannia is erőteljesen hallassa hangját az EU-ban.

Gordon szerint ugyanakkor az EU-n belüli tárgyalások hagyományosan sokszor "befelé forduló" jellegűek, és a referendumoknak is gyakran az a következményük, hogy az érintett ország "befelé fordulóvá válik".

Az amerikai külügyi illetékes ezzel egyértelműen azokra a mind élesebb vitákra utalt, amelyek a brit belpolitikában zajlanak az unió és London jövőbeni viszonyáról, különösen a kormányzó brit Konzervatív Párt EU-szkeptikus jobbszárnya által mind nagyobb erővel követelt, e viszonyrendszerről szóló népszavazásról.

David Cameron brit miniszterelnök minapi nyilatkozatában - részletek nélkül - ígéretet tett arra, hogy a brit választóknak lesz alkalmuk "valós döntésre" Nagy-Britannia és az EU jövőbeni kapcsolatairól. A tory parlamenti jobbszárny azonban ennél jóval egyértelműbb kötelezettségvállalást követel arra, hogy a kormány a brit EU-tagság jövőjéről ír ki népszavazást.

Cameron nem támogat egy ilyen jellegű referendumot; hivatalos álláspontja szerint Londonnak újra kell tárgyalnia az EU-hoz fűződő kapcsolatok szabályrendszerét, és ennek keretében el kell érnie bizonyos szuverenitási hatáskörök "hazatelepítését".

A brit üzleti élet több magas rangú szereplője azonban ettől is óva intette a brit kormányfőt.

A Financial Times szerdai kiadásában közölt nyílt levelében több brit - vagy nagy-britanniai központú - óriáscég elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy a brit kormánynak nem szabad kezdeményeznie az unióhoz fűződő kapcsolatok teljes körű újratárgyalását, mivel ez szinte bizonyosan visszautasításra lelne.

A levél aláírói - köztük Sir Richard Branson, a Virgin vállalatbirodalom alapítója, Chris Gibson-Smith, a Londoni Értéktőzsde elnöke és Sir Michael Rake, a British Telecom elnöke - szerint egy ilyen kezdeményezés kockára tenné Nagy-Britannia EU-tagságát, és ezzel olyan bizonytalanságot teremtene, amelynek következményeit a brit üzleti szféra szenvedné meg.

Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

Aréna
Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.

Horváth Péter a matematikaérettségiről: nagyon korrekt volt a feladatsor

A korábbi évekhez képest könnyebbnek mondható az idei matematikaérettségi – vélekedett az InfoRádióban Horváth Péter matematikatanár, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Saját tanítványain is azt látta, hogy a felkészült diákokat nem érhette komolyabb meglepetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Csapást szenvedett az orosz logisztika, beiktatták Vlagyimir Putyint - Híreink az ukrajnai háborúról kedden

Csapást szenvedett az orosz logisztika, beiktatták Vlagyimir Putyint - Híreink az ukrajnai háborúról kedden

24 óra alatt két települést is elfoglalt az orosz hadsereg Ukrajnában, egyet a harkivi Kupjanszk mellett, egyet a donyecki Avgyijivkától nyugatra. Oroszország kormánya tegnap bejelentette, hogy gyakorlatot tartanak az orosz harcászati csapásmérő erők. Az Egyesült Államok felpörgette az ATACMS típusú nagy hatótávolságú rakéták gyártását, melyből várhatóan Ukrajna is nagy mennyiséggel kap majd. Ma iktatták be Vlagyimir Putyin orosz elnököt újabb hat évre. Két orosz ügynök merényletet tervezett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ellen. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×