eur:
388.37
usd:
360.41
bux:
68568.49
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Gordon Brown "fél év alatt megoldható" válságra számított

"Fél év alatt megoldhatónak" tartotta Gordon Brown volt brit kormányfő a világgazdaságban elhatalmasodó pénzügyi válságot - egyebek mellett ez derül ki Brown volt pénzügyminisztere, Alistair Darling súlyos bírálatoktól hemzsegő új memoárjából, amelyben a munkáspárti politikus "reménytelennek" nevezte volt főnöke vezetési stílusát.

A "Back from the Brink" - "Vissza a szakadék széléről" - című kötetben, amelyből a The Sunday Times vasárnap kezdett sorozatban részleteket közölni, Darling felfedi, hogy a válság kibontakozásának idején "rendkívül dühös szóváltásokba" keveredett Brownnal a követendő gazdaságpolitikáról, és a miniszterelnök végül megpróbálta őt kirúgni.

"Az ármánykodó brownisták igen brutális rezsimet" honosítottak meg, és a Downing Streetet "a folyamatos válság és káosz légköre uralta" - áll a kötetben.

Darling felfedi: Brown - éppen a 2008. őszi pénzügyi krach előtt - meg volt győződve arról, hogy a brit gazdaság hat hónap alatt túljut a válságon, és ismét fellendülésnek indul.

A brit gazdaság végül nem hat hónapig, hanem hat negyedévig tartó - rekordhosszúságú - recesszióba süllyedt, amelyből csak 2009 utolsó negyedévében kezdett kikeveredni, de a növekedés azóta is rendkívül vérszegény. A brit recesszió ráadásul mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt recessziós ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.
A memoár szerint azonban Brown "igen dühösen" reagált arra, amikor pénzügyminisztere a recessziós jelek láttán egy interjúban kijelentette, hogy a brit gazdaság kilátásai hatvan éve nem voltak olyan rosszak, mint akkor.

Darling ezt a The Guardian című vezető baloldali brit napilapnak mondta 2008 augusztusának végén, megjósolva, hogy a válság "mélyebb és hosszabb lesz" az addigi általános várakozásnál.
A piacot sokként érte a pénzügyminiszter később helyesnek bizonyult előrejelzése: a font azonnal mélyrepülésbe kezdett az euróval és a dollárral szemben is. A miniszterelnök és pénzügyminisztere között feszülő ellentéteket már akkor jelezte jelezte, hogy Brown az interjú másnapján kármentő célú nyilatkozattal próbálta megfékezni a zuhanást, kijelentve a BBC-nek: a brit gazdaság "megfelelő helyzetben van a piaci viharok átvészeléséhez".

Gordon Brown - aki korábban tíz évig maga is pénzügyminiszter volt - 2007 nyarán, Tony Blair távozása után vette át a miniszterelnöki tisztséget, de 2010-ben elvesztette a parlamenti választásokat, és az akkor már 13 éve kormányzó Munkáspárt ellenzékbe került.

Címlapról ajánljuk

Az új programjáról dönt a CDU – Angela Merkelnek csak a szelleme kísért a kongresszuson

A korábban kiszivárgott tervezet szerint több területen is szembe megy a korábbi merkeli politikával a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) új programja, amelyet a küldöttek fogadnak el a párt hétfőn kezdődött háromnapos kongresszusán. A tanácskozáson nincs is jelen a korábbi pártelnök- kancellár, de a kongresszusra korábbi politikája közvetve mégis rányomta bélyegét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 6. 16:25
×
×
×
×