eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Az ausztrál kormány bocsánatot kért a betelepített gyermekektől

Bocsánatot kért Kevin Rudd ausztrál miniszterelnök azokért a szenvedésekért, amelyeket évtizedeken át kellett elviselniük a Nagy-Britanniából Ausztráliába telepített, gyakorta családjaiktól elszakított gyerekeknek.

Kevin Rudd bocsánatkérése az ausztrál parlamentben hangzott el, ahol mintegy 900 "elfeledett ausztrálnak" nevezett személy gyűlt össze, hogy meghallgassa a miniszterelnök szavait. Rudd bocsánatkérését élőben közvetítette az ausztrál állami televízió.

A kormányfő a történem gyalázatos szakaszának nevezte a kitelepítési programot, amely szenvedést és érzelmi sérülést okozott az elhurcolt gyerekeknek. "Szégyenkezve tekintünk vissza arra, ahogyan sokukat megfázva és éhesen hagytak magukra, nem volt hová menniük és nem volt, egyáltalán nem volt kihez fordulniuk" - hangoztatta Kevin Rudd.

Az egykori brit és ausztráliai kormány közös migrációs projektjének jegyében 1930 és 1970 között több ezer gyermeket vittek a válságtól és háborútól sújtott, nélkülöző Nagy-Britanniából - illetve Máltáról, amely akkor még brit gyarmat volt - a biztonságot nyújtó Ausztráliába. Részint brit szülők küldték oda önként a gyermekeiket, hogy megkíméljék őket a veszélyektől és a nélkülözéstől, részint viszont árvákat, illetve olyan kallódó gyermekeket is begyűjtöttek a hatóságok, akiknek éltek ugyan a hozzátartozói, de a háborús káosz elsodorta őket egymástól.

Egy 2001-es jelentés szerint 6 ezer és 30 ezer közé tehető azoknak a gyerekeknek a száma, akik így kerültek Ausztráliába, amely akkoriban valósággal éhezett a bevándorlókra mint azonnali vagy leendő munkaerőre. Ezért a kallódó gyermekekkel elhitették, hogy árvák, és elhelyezték őket árvaházakban. Az ausztrál központi kormány a hat szövetségi államra bízta a róluk való gondoskodást. Sok helyütt méltatlan, durva bánásmódban, fizikai bántalmazásban, lelki terrorban volt részük, és előfordultak szexuális visszaélések is velük szemben.

A migrációs program csaknem 7000 túlélője ma is él még Ausztráliában.

Címlapról ajánljuk

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kiszivárgott Trump súlyos terve, máris újabb segélyt kaphatnak az ukránok - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Kiszivárgott Trump súlyos terve, máris újabb segélyt kaphatnak az ukránok - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×