eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 21. szombat Tamás

Még nincs kormány - máris bírálják

Ma este aláírják Berlinben a koalíciós pártok vezetői a kormányalakításra vonatkozó megállapodást. A miniszterek névsora már napok óta ismert, és kiszivárgott a kormányprogram számos fontos tényezője is. Már az első bírálatok is elhangzottak - és nemcsak az ellenzék részéről.

Szász-Anhalt tartomány kereszténypárti kormányfője a koalíció adócsökkentési tervére utalva jelezte, hogy ezt a maga részéről aligha fogja megszavazni, mert a szövetségi tartományok költségvetését illetően hátrányos anyagi következményekkel járhat.

A Kereszténydemokrata Unió egyik elnökségi tagja, aki egyben a német szakszervezeti szövetség helyettes vezetője is, megdöbbenéssel nyilatkozott a szociális rendelkezések tervezett módosításáról és rámutatott arra, hogy a témában a liberális párt keze írását ismeri fel, és az nem annyira az alkalmazottak, hanem a munkaadók érdekeit tartja szem előtt. A kinevezett pénzügyminiszter viszont azt hangsúlyozta, hogy mindössze szándékokról van, amelyek megvalósítása a gazdasági helyzet alakulásától függ.

Berlin baloldali helyi kormányának pénzügyminisztere pedig azzal fenyegetőzött, hogy a kormány adóügyi tervét az alkotmánybíróság elé terjeszti, ha ezáltal további terhek nehezednek az amúgy is egyre súlyosabb anyagi problémákkal küzdő tartományokra.

A koalíciós megállapodásban a szabaddemokraták elérték a részükről szorgalmazott adócsökkentéseket, továbbá az adórendszer reformját, habár még nem tudni, hogy a 2011-től beígért 24 milliárd eurós adócsökkentést pontosan miből fogják finanszírozni.

A két kereszténypártnak pedig sikerült több szociális védőintézkedést, így a gyes növelését elfogadtatni, bár az ellenzéki szociáldemokraták, illetve a szakszervezetek úgy vélik, hogy például az egészségügy átalakítását kizárólag a bérből és fizetésből élőkkel fogják megfizettetni.

Kiváltképpen az ellenzéki Zöldek kifogásolják, hogy ha nem is építenek új atomerőműveket, a régiek közül a biztonságosak működési idejét meghosszabbítják. A külpolitikában az új konzervatív-liberális kormány a folyamatosságra törekszik, ezen belül erősíteni akarja a transzatlanti kapcsolatot. Az Európai Unió bővítése terén határ idő nélküli csatlakozási tárgyalásokat ajánl az EU-tagjelölteknek, így Törökországnak is. Az Oroszországhoz fűződő gazdasági kapcsolatokat pedig úgy kívánja fejleszteni, hogy energiafronton Németország semmiképpen se váljék függővé Moszkvától.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is
Orbán Viktor

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
Tovább drágulnak a telekom szolgáltatások vagy jön az árverseny?

Tovább drágulnak a telekom szolgáltatások vagy jön az árverseny?

A Magyar Telekom árfolyama majdnem megduplázódott idén, a 4iG sorra jelentette be űripari terveit és a cég elnöke, Jászai Gellért még Elon Muskkal is találkozott, a Yettel anyavállalatánál eközben megjelent egy új közel-keleti tulajdonos, és ősszel kiderült, hogy a hazai telekomcégek akciói még az inflációt is meg tudják mozgatni. Mutatjuk, hogy milyen éve volt a három nagy hazai távközlési cégnek és hogy mit hozhat a jövő, mire számíthatnak az előfizetők és a befektetők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×