Csütörtökre összehívta az ENSZ-közgyűlés rendkívüli ülését Miguel D'Escoto, a világszervezet legfőbb szervének soros elnöki tisztségét betöltő Nicaragua ENSZ-nagykövete. Condoleezza Rice amerikai, David Miliband brit és Bernard Kouchner francia külügyminiszter megpróbál dűlőre jutni arab kollégáival, s ezért mindhárman úgy döntöttek, hogy mégsem utaznak haza szerdán New Yorkból.
"Úgy gondoljuk, hogy még maradt munka. Meghosszabbítjuk itt-tartózkodásunkat" - mondta Rice újságíróknak azt követően, hogy a nyugati és az arab külügyminiszterek sűrű konzultációkat folytattak annak eldöntésére, hogy a Biztonsági Tanács miként reagáljon a Gáza övezet ellen indított, a Hamász palesztin radikális mozgalmat célzó izraeli katonai műveletekre. Miliband hangsúlyozta, hogy a Biztonsági Tanácsnak egységesen kell kiállnia.
Határozat vagy nyilatkozat?
A BT-ben szerda délután két dokumentumot köröztettek. Az egyik az azonnali tűzszünetet követelő határozati javaslat, amelyet Líbia terjesztett elő az arab országok nevében. A másik a Franciaország, Nagy-Britannia és Egyesült Államok által kidolgozott nyilatkozat, amely az új egyiptomi tűzszüneti terv támogatását célozza, s amely egyszerűen "egy azonnali és tartós tűzszünet" fontosságára helyezi a hangsúlyt.
Az arab országok, köztük a nagy befolyással rendelkező Szaúd-Arábia is, a kötelező érvénnyel bíró határozat mielőbbi elfogadása mellett kardoskodik, amit a líbiai javaslat Izrael-ellenességére hivatkozva az Egyesült Államok és más nyugati országok nem támogatnak. Az arab országok viszont a nem kötelező jellegű nyilatkozatot tartják elégtelennek, és szavazásra akarják vinni a líbiai indítványt, lehetőleg már csütörtökön.
"A Biztonsági Tanács nem képes kezelni a helyzetet"
Jean-Marie Ripert, Franciaország ENSZ-nagykövete a BT szerdai ülése után azt mondta, hogy nem született konszenzus az egyik szövegről sem, és ezért folytatják az egyeztetéseket a közös álláspont kialakításának érdekében. Ripert ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a BT-tagok felszólalásaikban egymáshoz hasonló véleményt fejtettek ki a humanitárius helyzet súlyosságát, a tűzszünet szükségességét illetően.
Egyetértettek abban, hogy a Biztonsági Tanácsnak egységesen kell kiállnia a válság ügyében. Miguel D'Escoto volt nicaraguai külügyminiszter, nagykövet bejelentette, hogy csütörtökre összehívta az ENSZ-közgyűlés rendkívüli ülését, mert a Biztonsági Tanács nem képes kezelni a helyzetet. "Az ENSZ nem szemlélheti néma tanúként a Gázai övezetben folyó öldöklést, fel kell emelnie szavát egy azonnali tűzszünet megkötésének és a palesztin polgári lakosság megfelelő védelmezésének érdekében" - mondta Enrique Yeves, D'Escoto szóvivője.
Közben az izraeli hadsereg röplapokon szólította fel a Gázai övezet határán lévő Rafah lakosságát, hogy hagyja el lakhelyét, mert hamarosan légicsapásokat mérnek a közeli csempészalagutakra. Egy izraeli katonai szóvivő közlése szerint ma reggel nyolc óráig adtak időt a menekülésre. Az hadsereg közlése szerint a röplapokkal az volt a cél, hogy elkerülhetővé váljanak a polgári áldozatok. Az légicsapások elől menekülve több ezer palesztin hagyta el otthonát a Gázai övezet déli részén.