eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

A Föld legszennyezettebb részei

Az amerikai Blacksmith Intézet összeállította a világ tíz legsúlyosabban szennyezett területének listáját, amelyen főleg a volt szovjet tagköztársaságok, valamint Kína és India szerepel, de idén rákerült Peru és Zambia is.

A független amerikai környezetvédő csoport, a Blacksmith Institute 2003-ban indította útjára a "Szennyezett helyek" elnevezésű kezdeményezést, és többéves adatgyűjtés után nyilvánosságra hozta bolygónk legszennyezettebb területeinek listáját.

A jelentés szerint 12 millió embert érint a súlyos szennyezés, amelyért a többi mellett a vegyi-, a fémfeldolgozó és a bányaipar a felelős. A hatások között krónikus betegségek és a korai halálozás is előfordul.

Idén került fel a listára a kínai Tianjing, ahol potenciálisan 140 ezer ember válhat ólommérgezés áldozatává, egy ólomkitermelő telep miatt. Figyelemre méltó egyébként, hogy a Világbank adatai szerint a Föld húsz legszennyezettebb városából 16 Kínában található.

Az indiai Sukinda városában 12 bánya üzemel környezetvédelmi irányelvek nélkül. A kitermelés során keletkező veszélyes vegyi anyagokat egyszerűen beleeresztik az ivóvízbe.

Az azerbajdzsáni Szumgajitban élők között 51 százalékkal magasabb a rákos megbetegedés kockázata, mint az ország más területein; és gyakoribbak a születési rendellenességek és a genetikai mutációk is a vegyszer- és nehézfémszennyezés miatt.

A zambiai Kabwe városát "rézövezetnek" is nevezik. Az itt élő gyerekek vérében az ólomkoncentráció tízszerese az Egészségügyi Világszervezet által meghatározott egészségügyi határértéknek. A veszélyeztetettek száma meghaladja a 250 ezret.

A perui La Oroya bányásztelepülésen pedig 35 ezer embert és a környezetet veszélyeztetik a fémfeldolgozás miatt kialakuló savas esők.

2006-ban egyébként a lista éllovasa még mindig Csernobil, ahol 1986. április 2-án következett be a világ legnagyobb nukleáris katasztrófája; amely a mai napig 5-8 millió embert érint.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kiszivárgott Trump súlyos terve, máris újabb segélyt kaphatnak az ukránok - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Kiszivárgott Trump súlyos terve, máris újabb segélyt kaphatnak az ukránok - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×