A világ lakosságának 5 százaléka a víztartalék 1 százalékát használja fel. Ez 1967-ben már hozzájárult az arab-izraeli háborúhoz, és újabb katonai konfliktust válthat ki, ahogy a globális felmelegedés folytatódik. Izrael, a palesztin területek és Jordánia a Jordán folyótól függ, Izrael azonban többször is csökkentette a másik két terület hozzáférését vízhiány idején.
Törökország és Szíria
Az Eufráteszre tervezett török gátak körüli vita egyszer már a háború szélére sodorta a két országot. Damaszkusz 1998-ban azzal vádolta Ankarát, hogy az be akar avatkozni a folyón lejjebb fekvő Szíria vízellátásába. A globális felmelegedéssel járó vízhiány tovább növeli a feszültséget a térségben.
Kína és India
A két állam között a Brahmaputra folyó miatt keletkezett feszültség. 2002-ben India azzal vádolta Kínát, hogy nem tájékoztatta idejében a folyón uralkodó helyzetről a tibeti földcsuszamlások előtt, amely Észak-Indiában és Bangladesben áradásokat okozott. Delhi aggódva figyeli a folyó elterelésére vonatkozó kínai javaslatokat is.
Angola és Namíbia
A feszültség forrása az Okavango medence. A szárazság arra ösztönözte Namíbiát, hogy újjáélessze annak a 250 mérföldes vízvezetéknek a terveit, amely a főváros vízellátását biztosítaná. Ha a deltát lecsapolják, az katasztrofális következményekkel járhat a helyi lakosok és a turizmus számára.
Etiópia és Egyiptom
Egyiptom, Szudán és Etiópia lakosságának növekedése konfliktussal fenyeget a világ leghosszabb folyója, a Nílus mentén. Etiópia nagyobb részt szeretne a Kék Nílus vizéből, ám ennek vesztese Egyiptom lenne. Egyiptom ráadásul amiatt is aggódik, hogy az Ugandán és Szudánon keresztül folyó Fehér Nílus vize is csökkenhet, mire a Sínai-sivatagba ér.
Banglades és India
A Himalája gleccsereinek olvadása miatt árhullámok keletkeznek a Gangeszen, amelyek hatalmas pusztulást okoznak Bangladesben. Ennek következtében nő az illegális bevándorlás Indiába. Bár az indiai hatóságok kerítésekkel próbálják megakadályozni a bangladesiek átáramlását, így is naponta mintegy 6 ezren lépik át illegálisan a határt.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni