eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
investment protection concept, growth money capital, banking
Nyitókép: anyaberkut/Getty Images

Elemző: nem mondja meg a kormány, pontosan miért ekkora az áfabevétel-hiány

Idén augusztusban az államkasszába 314 milliárd forint áfabevétel folyt be, ami 14,5 százalékkal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi 368 milliárd forintos összeg - derült ki abból a részletes adatokból, amelyet a pénzügyminisztérium közölt az államháztartás augusztusi alakulásáról. A Portfolio elemzője azt mondta, hogy ezzel idén már negyedik hónapja csökkennek az áfabevételek.

A Pénzügyminisztérium közzétette a részletes államháztartási bevételi és kiadási sorokat az augusztusi hónapra.

"Előzetesen már tudtuk, hogy 360 milliárd forintos hiányt halmozott fel a költségvetés a 8. hónapban, amire korábban soha nem volt még példa. Alapvetően egyébként azt látjuk, hogy miközben a bevételi oldal a tavalyi évhez képest augusztusban 10 százalékkal nőtt, addig a kiadási oldal jelentősebb összegben bővült, hiszen majdnem 15 százalékkal, alapvetően ez volt a fő ok, és a bevételi oldalon vannak elmaradások" - mutatott rá az InfoRádióban Csiki Gergely, a Portfolio elemzője.

Nem gondolja, hogy nagy meglepetést árul ez azzal, hogy tovább folytatódott az a trend, ami a korábbi hónapokra jellemző volt: "elsősorban a fogyasztási forgalmi típusú, azon belül is az áfabevételek oldalán van jelentősebb gond, 15 százalékos csökkenés látszik augusztusban év per év alapon".

Hogy mi a magyarázat? Részben az, hogy visszaesett az emberek elkölthető jövedelme - csökkentek a reálbérek -, ami látszik a bolti forgalomban is. A gond viszont annál is nagyobb.

"A magas az infláció alapesetben egy alappályában azt jelentené, hogy a fogyasztási típusú, áfabevételek is növekednek, de már olyan mértékű volt az elmúlt hónapokban az infláció, 20 százalék fölötti, hogy az már beleharap az emberek reálkeresetébe, jövedelmi viszonyaiba, ezen keresztül pedig az elkölthető jövedelembe."

Viszont egyre nagyobb és egyre fontosabb szerepet tölt be az is Csiki Gergely szerint, hogy áfakiutalások milyen mértékűek.

"Az első 8 hónapban már 700 milliárd forinttal haladják meg a tavalyi összeget, itt 18 százalékos növekedésről beszélünk, és ez az, ami egyfajta anomália, jelentős magyarázó tényező az áfabevételek rendkívül rossz alakulása mögött."

Ezzel kapcsolatban azonban részletes információkkal nem rendelkezik.

"A Pénzügyminisztérium néhány szektort említ meg, de nevesítés nélkül, nem tudjuk részleteket, és a tárcának küldött kérdéseinkre sem kaptunk választ most már hetek óta, hogy milyen tényezők magyarázzák azt, hogy az áfakiutalások ilyen mértékben kiugróak, főleg a tavalyi évhez képest, ami ugye a nettó áfabevételek sorát jelentősen rontja."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×