A leggyorsabban Csehország és Szlovénia zárkózik fel az uniós átlaghoz 2004 óta, mindkét ország esetében már 90 százalék feletti a viszonyított arány az egy főre eső GDP-t nézve, vásárlóerő paritások számolva – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának friss adataiból, amit a Novekedes.hu szemlézett.
Mint olvasható, a magyar adat a tavalyi év végén az uniós átlag 76 százaléka körül alakult, amivel a lengyelek (77 százalék) és a horvátok (70 százalék) között helyezkedünk el a rangsorban. Összehasonlításképp a jóval korábban csatlakozott Portugália az uniós átlag 74 százalékára csúszott le.
A velünk egy időben csatlakozó balti államok közül Litvánia és Észország áll a legjobban, 88 százalékon, Lettország pedig viszonylag lemaradva a horvát szintet hozza. De látványos a románok felzárkózása: az uniós átlag 73 százalékára sikerült feljönniük 2006 óta – jegyzik meg.
Az Eurostat egy főre eső GDP adatait nézve viszont drámai a görögök lecsúszása. Már csak az uniós átlag 65 százalékát érik el. Ez azt jelenti, hogy a görög adósságválság idején elveszített 25 százalékpontos GDP-ből alig sikerült visszahozni valamit – derül ki mások mellett.
A gazdasági oldal azt is górcső alá vette, hogy az unióba belépni szándékozó országok közül ki áll gazdasági fejlettségben a legközelebb a majdani csatlakozáshoz.