eur:
393.84
usd:
367.91
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Double exposure of coin stack with city background and world map, financial graph, world map and global network business concept idea, element by NASA.
Nyitókép: pookpiik/Getty Images

Washington felmondja az 1979-es egyezményt, reagált Szijjártó Péter is

A globális minimumadó bevezetésének megakadályozása miatt lépett az Egyesült Államok. A magyar kormány nem enged a nyomásnak - közölte a tárcavezető.

Az amerikai pénzügyminisztérium felmondja a Magyarországgal kötött 1979-es adóegyezményt, miután Budapest nem járul hozzá az Európai Unió új, 15 százalékos globális minimumadójának bevezetéséhez – írja a Reuters alapján a hvg.hu.

Mivel Magyarország 9 százalékra csökkentette a társasági adókulcsát – ami kevesebb mint fele a 21 százalékos amerikai adókulcsnak –, az adóegyezmény előnyei Magyarországnak kedveznek, és az Egyesült Államoknak semmi haszna nem származik belőle – közölte az amerikai minisztérium szóvivője, aki szerint mindez az Egyesült Államoknak jelentős potenciális bevételkiesést jelent.

A felmondás várhatóan hat hónap múlva fejeződik be.

A szóvivő szerint Magyarország az 1979-es adóegyezménnyel kapcsolatos, régóta fennálló amerikai aggályokat súlyosbította azzal, hogy gátolta a globális minimumadó bevezetéséről szóló uniós irányelvet.

A hírt megerősítette Szijjártó Péter is közösségi oldalán.

A külgazdasági és külügyminiszter szerint az ok egyértelmű: Magyarország ellenáll a globális minimumadó bevezetésének, s az azzal járó adóemelésnek.

A tárcavezető szerint Európa gazdaságának ma hosszú távú háborús inflációs környezetben kell működnie. Ha ezen körülmények között a termelő vállalatok adóterhei tovább növekednének, annak drámai hatása lenne - tette hozzá.

Hangsúlyozta: az energiaárak elszabadulása miatt az európai versenyképesség már most "romokban" van, a globális minimumadó bevezetése pedig a "kegyelemdöfést" jelentené.

"Mi, magyarok sokat dolgoztunk azért, hogy nálunk legyenek Európa legalacsonyabb adói. A globális minimumadó bevezetése azt jelentené, hogy a magyarországi termelő vállalatok társasági adóterhelése gyakorlatilag a duplájára emelkedne. Ez magyar munkahelyek tízezreit sodorná veszélybe.

Mindezek alapján - bármekkora is rajtunk a nyomás - természetesen nem támogatjuk a globális minimumadó európai bevezetését, nem kockáztatjuk magyarok tízezreinek munkahelyeit,

az adóügyi szakmai konzultációkat pedig folytatjuk republikánus barátainkkal" - fogalmazott Szijjártó Péter.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×