Megalakult az Energetikai Innovációs Tanács a tiszta, fenntartható és okos energia támogatására.
A testület alakuló ülésén Palkovics László innovációs és technológiai miniszter elmondta, a tanács munkájának eredményeit beépítik majd az új Nemzeti Energiastratégiába. Hozzátette: a tanács munkacsoportjai több más mellett vizsgálni fogják a rendszer-irányítási rendszereket, a villamosenergia-tárolási lehetőségeket, a hálózatfejlesztést, a fogyasztók részéről felmerülő igényeket, valamint az energiacsökkentési lehetőségeket.
"Beszéltünk arról, hogy hogyan lehet ezt az irányítási rendszert átalakítani, hogyan tudjuk tárolni például az atomerőmű éjszakai áramát, hogyan tudjuk úgy alakítani a szabályozó környezetet, hogy sokkal felhasználóbarátabb környezetet jelentsen, azzal együtt persze, hogy az iparági szereplők érdekeit is megjelenítsük benne" - fogalmazott Palkovics László.
A tanács működésben koordináló feladatokat lát el a minisztérium energiaügyért felelős államtitkársága. Ennek szükségességét a miniszter azzal indokolta, hogy a tárcához tartozik minden olyan terület, amely az innovációhoz kapcsolódik,
így a gazdaságfejlesztés, a fenntarthatóság, a klíma- és a közlekedéspolitika, az infokommunikáció és a logisztika mellett az energiapolitika is.
Palkovics László hozzátette, hogy a Nemzeti Energiastratégia része a második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiának is, amelynek vitája kedden indult az Országgyűlésben.
Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyonkezelésért felelős tárca nélküli miniszter üdvözölte a tanács felállítását, amelynek keretében az ágazat szereplői, a vállalatok, szolgáltatók, hatóságok, a szakmai és tudományos partnerek nem csupán napi szintű, hanem hosszú távú kérdésekben is rendszeresen egyeztethetnek.
Süli János, az új paksi erőműblokkok megépítéséért felelős tárca nélküli miniszter is sürgette a hosszú távú, átfogó szakmai programok megvalósítását. Jelezte, a tanács megalakulása fontos lépés a területen.
Kóbor György, az MVM elnök-vezérigazgatója az energiaszektor átalakulásának gyorsaságát jellemezve úgy fogalmazott:
ami ma innováció, az holnap már termék,
a fejlesztések pedig rendkívüli gyorsasággal válnak tömegtermékekké, szélesebb körben használt alkalmazássá.