eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke nyitóbeszédet mond az MNB szakmai könyvsorozatának legújabb, Bankok a történelemben: Innovációk és válságok című kötetének ünnepélyes bemutatóján a Budapest Marriott Hotelben 2018. június 14-én.
Nyitókép: Máthé Zoltán

Matolcsy György: kopogtat a válság a világban

Az innovációk, köztük a pénzügyi innovációk kiteljesedésének korát éljük, miközben válság kopogtat a világban – napjainkban azonban az országnak jobbak az alapjai, mint tíz éve - mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a jegybank konferenciáján.

A jegybank által most kiadott a "Bankok a történelemben: innovációk és válságok" című kötet bemutatásán Matolcsy György azt mondta: senkit ne tévesszen meg, hogy tíz évvel a válság után ma csak az innovációt látjuk, mert a válság is itt van.

Az MNB elnöke kiemelte: a történelem azt mutatja, hogy

a világban mindig voltak pénzügyi központok. Most ez az angolszász világból Ázsiába helyeződött át, amit jól mutat, hogy a világ 10 vezető nagy bankjából négy kínai

– jegyezte meg.

A Jegybank elnöke megjegyezte, hogy - általánosságban - míg

Európában először szabályoznak és ezután jöhetnek az innovációk, addig Kínában ez pont fordítva történik, először az innovációk jelennek meg, és utána szabályozzák a folyamatokat,"

ugyanakkor nem foglalt állást amellett, hogy a két megközelítés közül melyik a jó megoldás.

A most megjelent kötetről az MNB elnöke elmondta: a jegybank könyvsorozatának negyedik tagja az elmúlt 10 év, és az előtte lévő évek, évtizedek történetéről szól, a kötet szerkesztői az MNB szakértői, vezető munkatársai, Virág Barnabás és Fábián Gergely.

Matolcsy György arra is kitért, hogy

tíz éve óriási vihar söpört végig a világgazdaságon és a pénzügyi életen, a szakértők azonban még mindig adósak az okok pontos feltárásával.

Megjegyezte, hogy a most megjelent könyv közelebb vihet a válaszokhoz, a szerzők ugyanis rengeteg adattal dolgoztak, az adatok értékelése pedig segíthet megtalálni a válaszokat.

Matolcsy György arra is rámutatott, hogy

minden pénztörténeti korszakban, minden globális pénzügyi központ működésében együtt van jelen az innováció és a válság,

és minél erősebbek az innovációk, annál komolyabb a kockázat, hogy a folyamatok válságot idéznek elő – miközben az is igaz, hogy a válságból való kilábalás az innovációk sorát hozza.

Azt is kiemelte, hogy a pénzügyi rendszerekben a régi megoldások már nem működnek, a tartalékráta-alapú klasszikus pénzügyi rendszer már a múlté. A jegybankok pénzt teremtenek és a bankok ezt multiplikálják, megsokszorozzák. Napjainkban már 90 százalékban a bankoké a főszerep a pénzteremtés terén.

A jegybankok most a keretek szabályozásával, vagy épp az elszámolási feltételek meghatározásával, a pénzügyi szereplők felügyeletével igyekeznek keretek között tartani a pénzügyi rendszert

– összegezte a Jegybank konferenciáján Matolcsy György.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×