Felháborodott a magyar kereskedőket képviselő szakmai szervezet azon, hogy a multiláncokat tömörítő országos szövetség szerint nem jelent majd gondot a hazai piacon, hogy a nem betétdíjas üvegekből keletkező hulladék kezelését jövőre kötelezően a kereskedőkre hárítanák.
A kicsik szerint vissza kell vonni javaslatot.
Levélben fordult a hazai vállalkozásokat képviselő Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) a multinacionális élelmiszerláncok delegáltjai által irányított Országos Kereskedelmi Szövetséghez (OKSZ), hogy az ágazat képviseletében ne tegyenek közzé olyan állásfoglalást, amely a valóságban csak a nagy láncok szempontjait tartja szem előtt – tudta meg a Magyar Idők.
A lapnak a hazai cégeket képviselő szövetség főtitkára kifejtette: a hulladéktörvényhez kapcsolódó végrehajtási utasítás napokban megjelent tervezete kapcsán szólították meg a szövetséget.
A rendelet előírná, hogy januártól a legalább 300 négyzetméter alapterületű üzlettel rendelkező kereskedők a forgalmazás helyén kötelesek átvenni a fogyasztóktól az üveghulladékot és azt elkülönítve gyűjteni. Az elképzelés kizárólag a nem betétdíjas üvegekre, az úgynevezett üveghulladékra vonatkozik, vagyis olyan csomagolóanyagokra, amelyekben különféle italokat – jellemzően külföldi szeszes italokat –, befőttet, lekvárt és más tartós élelmiszert forgalmaznak.
– Ma már minimális azoknak az üvegeknek az aránya, amelyek pénzért visszaválthatók, főként a sörösüvegek ilyenek, illetve néhány boros- és szörpösüveg, de számuk elenyésző a teljes kínálathoz képest. A betétdíjas rendszer a jövőben is megmarad, a gyártóknak azonban sokkal kényelmesebb megoldássá vált, hogy eldobható göngyölegbe csomagolják termékeiket.