A reprezentatív kutatás témája a magyarországi megtakarítási szokások voltak – mondta az ügyvezető igazgató. A felmérésből kiderült, hogy bár szeretnének félrerakni a magyar emberek, keveseknek sikerül. Kevesebb mint a lakosság fele takarít meg valamennyit, és nekik is csupán a kétharmada képes havi rendszerességgel félretenni.
Sokaknál az a probléma, hogy nincs elegendő jövedelmük ehhez, de egyesek nem is foglalkoznak ilyen módon a pénzügyeikkel, tehát a szándék is hiányzik – hangsúlyozta a szakértő.
Akiknek több pénzük van – jellemzően a 40-50 évesek –, tudatosabban és aktívabban foglalkoznak a megtakarításaikkal, a fiatalabb korosztálytól még távol áll a kérdés, pedig nekik több idejük lenne a takarékoskodásról gondoskodni.
A magyarok általában 10-20 ezer forintot tesznek félre azok, akik havi rendszerességgel figyelnek erre. Ez régiós viszonylatban is kevés, Szlovákiától és Csehországtól is el vagyunk maradva – emelte ki Jánosi Gergely. A nyugati államok lakossága sokkal többet tud megtakarítani, igaz, ott az életszínvonal fenntartásához is magasabb összegekre van szükség, de mind a megtakarítók arányát, mind a félretett pénz mennyiségét nézve jelentős elmaradásban vagyunk.