eur:
388.88
usd:
360.82
bux:
68882.55
2024. május 7. kedd Gizella

Ennyi volt az államháztartás hiánya májusban

Az államháztartás önkormányzatok nélküli hiánya májusban 115,9 milliárd forint volt, az első öt hónapban a deficit 344,1 milliárd forintot tett ki - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-vel.

Tavaly májusban az államháztartás központi alrendszere 58,0 milliárd forint hiánnyal zárt, az első öthavi deficit 724,2 milliárd forint volt.

A központi alrendszeren belül az idén májusban a központi költségvetés 132,6 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok 7,4 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 9,3 milliárd forintos többlettel zártak.

Az Országgyűlés által elfogadott 2012. évi költségvetés pénzforgalmi hiánya 576,2 milliárd forint.

Ez alapján az első öthavi deficit az éves előirányzat 59,7 százaléka. Az NGM közleménye ugyanakkor rögzíti: az egyszeri tételektől megtisztított, azonos bázisú 2011. évi és 2012. évi központi alrendszerű időarányos hiányokat tekintve az idei 37,7 százalékos mérték jóval kedvezőbb a múlt évi 54,6 százaléknál.

A központi költségvetés májusi bevételei az előző év azonos hónapit mintegy 97 milliárd forinttal haladták meg. A bevételek közül elsősorban az adóbevételek: a társasági adó, a cégautóadó, az általános forgalmi adó, a jövedéki adó és a személyi jövedelemadó bevételek haladták meg a tavalyi összeget. Emellett a kamatbevételek és a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei is magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos időszakában.

A központi költségvetés május havi kiadásai közel 190 milliárd forinttal voltak magasabbak, mint egy éve. Főként az egyedi és normatív támogatások (a vasúti helyközi közösségi közlekedést érintő közszolgáltatási szerződések hatályba lépése következtében, az elmaradt költségtérítések folyósítása miatt), valamint a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai (részben a bevételi többleteikkel összhangban) lettek nagyobbak a tavalyi év azonos hónapjánál.

Ezen felül a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap kiadásai (a korhatár előtti ellátások átkerülése miatt), a kamatkiadások és az EU-hoz történő hozzájárulások teljesültek magasabb összegben a tavalyi értéknél.

A központi költségvetési szervek bevételeinek és kiadásainak alakulásában jelentős szerepet játszanak a megyei önkormányzatoktól az államhoz átkerült intézmények bevételei és kiadásai.

A kamatkiadások 2012 májusában 62,0 milliárd forintot tettek ki, 22,9 milliárd forinttal többet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 16,6 milliárd forintot értek el, 7,8 milliárddal többet az előző évinél. A nettó kamatkiadások (45,4 milliárd forint) összességében 15,1 milliárd forinttal lettek magasabbak, mint az előző évben.

A társadalombiztosítási alapok 2012. május havi 9,3 milliárd forintos többlete a Nyugdíjbiztosítási Alap 5,9 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 3,4 milliárd forintos többletéből tevődik össze. 2011. május hónapjában az alapok együttes hiánya 24,4 milliárd forintot tett ki.

A tavalyi évnél kedvezőbb egyenleg alakulásában kiemelt szerepet játszanak az Egészségbiztosítási Alap magasabb szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételei, mely összefügg az egyéni egészségbiztosítási járulék, valamint az egészségügyi szolgáltatási járulék mértékének emelkedésével - áll a közleményben. Növelte a bevételeket az a tény is, hogy az Egészségbiztosítási Alap egyéb bevételei között számolták el a baleseti adóból és a népegészségügyi termékadóból származó bevételeket is. A két év összehasonlításánál meg kell még említeni, hogy idén májusban a Nyugdíjbiztosítási Alap mintegy 8,5 milliárd forintos költségvetési támogatásban részesült, míg 2011-ben nem kapott támogatást. A kieső költségvetési támogatást a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó bevétel pótolta 2011 második félévében.

Az elkülönített állami pénzalapok május havi egyenlege az előző év azonos hónapjához képest kedvezőbb lett. Az alapok összes bevételei 4,3 milliárd forinttal, kiadásai 3,5 milliárd forinttal voltak magasabbak. A bevételek közül elsősorban a Nemzeti Foglalkoztatási Alap szakképzési hozzájárulásból származó bevételei lettek nagyobbak, mint tavaly. Ezen felül a Bethlen Gábor Alapnál is több bevétel keletkezett, tekintve, hogy az alap májusban költségvetési támogatásban is részesült. A kiadások közül a Bethlen Gábor Alap, valamint a Nemzeti Foglalkoztatási Alap egyéb kiadásai teljesültek magasabb összegben az előző év azonos hónapjához képest.

Címlapról ajánljuk

Horváth Péter a matematikaérettségiről: nagyon korrekt volt a feladatsor

A korábbi évekhez képest könnyebbnek mondható az idei matematikaérettségi – vélekedett az InfoRádióban Horváth Péter matematikatanár, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Saját tanítványain is azt látta, hogy a felkészült diákokat nem érhette komolyabb meglepetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Kis-Benedek József
biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×