eur:
402.22
usd:
366.16
bux:
74032.43
2024. október 7. hétfő Amália

Palócz Éva: A kormány megteheti, hogy nem utal a magánnyugdíjpénztáraknak

A kormány megteheti, hogy nem utal a magánnyugdíjpénztáraknak, de az így keletkező óriási hiánnyal előbb-utóbb kezdenie kell valamit - reagált az Orbán Viktor által vázolt második gazdasági akcióterv részleteire a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Palócz Éva a ppp-szerződésekről azt mondta: a magánszektor hitelfelvétele kamatveszteséget jelentett az államnak, ezért ezeket a szerződéseket mindenképp felül kellett vizsgálni.

Ha úgy tesszük fel a kérdést, hogy áthárítják-e az extraprofitot termelő vállalatok a válságadót a lakosságra, azzal azt is állítjuk, hogy eddig is úgy áraztak, ahogy akartak, márpedig ez nem teljesen igaz - mondta az InfoRádiónak a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezérigazgatója.

Palócz Éva szerint igaz ugyan, hogy a közszolgáltatások árképzésénél vannak furcsa jelenségek, de reménykedik abban, hogy a kérdés ebben a formában nem releváns, és a cégek nem is fogják az ügyfelekkel megfizettetni az Orbán Viktor miniszterelnök által bevezetett extraadókat.

A kormányfő szerdán közölte, hogy novembertől 2011 végéig nem utalnak a magánnyugdíjpénztáraknak, ehhez kapcsolódva pedig megteremtik annak lehetőségét, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagok visszaléphessenek az állami pillérbe.

A Kopint-Tárki vezérigazgatója ezzel kapcsolatban elmondta: a magánnyugdíjpénztárakba átlépettek nem az állami nyugdíjalapba, hanem a pénztárba fizetik be havi hozzájárulásukat, ezért ez az összeg hiányzik az állami pillérből. Az állam megteheti, hogy kevesebbet vagy egyáltalán nem utal a magánpénztáraknak, ez azonban azzal jár, hogy azoknál nagy hiány keletkezik, amit előbb-utóbb meg kell szüntetni.

Arra a felvetésre, ez a lépés válasz-e arra, hogy az Európai Bizottság nem engedélyezte a nyugdíjreform költségeinek leírását, Palócz Éva közölte: a jelenlegi helyzet fennmaradása nagyon veszélyes állapotot teremtett volna, hiszen folyamatosan nőtt volna az az összeg, amit az államnak a magánnyugdíjpénztárakhoz kellett volna eljuttatnia. Ez pedig nem elszámolási kérdés, hanem valóságos, államadósságot növelő tétel - jegyezte meg.

Orbán Viktor azt is közölte, hogy nem kötnek új, a magán- és közszektor együttműködésével létrehozott szerződéseket, a jelenlegieket újratárgyalják, a meg nem kezdett beruházások kontraktusait felfüggesztik.

Erről szólva Palócz Éva elmondta: a ppp-konstrukciók eddig is veszélyesek voltak, és valószínűleg sokkal többet indítottak belőlük annál, mint amennyit az ország fizetési kötelezettségként elbírt volna.

A ppp ellen szól az is, hogy a magánszektorban működő vállalkozások általában drágábban jutnak hitelhez, mint az állami szervezetek, így, amikor a beruházást a magánszektor a saját hitelfelvételén keresztül finanszírozza, az önmagában kamatveszteséget jelent az államnak - tette hozzá a Kopint-Tárki vezérigazgatója.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Karácsony Gergely: az én felelősségem az, hogy a város működését garantáljam

Karácsony Gergely: az én felelősségem az, hogy a város működését garantáljam

A főpolgármester várospolitikát fog képviselni, a frakciók pedig, úgy tűnik, hogy pártpolitikát akarnak képviselni a várospolitika farvizén – mondta Karácsony Gergely az InfoRádió Aréna című műsorában. Budapest főpolgármestere beszélt a közgyűlési többség megszerzésének a lehetőségeiről, a költségvetés nehézségeiről, a kormánnyal való viszonyáról és az autósüldözés folytatásáról is.

Falus András az orvosi Nobelről: a díjazott felfedezés Karikó Katalin területét is továbbviheti

Két amerikai kutató – Victor Ambros fejlődésbiológus és Gary Ruvkun molekuláris biológus – kapta a mikro-RNS felfedezéséért és a génszabályozásban betöltött szerepének feltárásáért az idei orvosi-élettani Nobel-díjat. Munkájuk lényegéről Falus András Széchenyi-díjas immunológus professzort, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.08. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa
Fedezékbe vonulnak a befektetők, kilőtt az olaj ára

Fedezékbe vonulnak a befektetők, kilőtt az olaj ára

Múlt pénteken végül sikerült javítaniuk a közel-keleti konfliktus eszkalálódásával terhelt heti teljesítményükön a tőzsdéknek, részben a vártnál jóval erősebb amerikai munkaerőpiaci adatnak köszönhetően. A pozitív momentum úgy tűnt, hogy a hét elején is kitart, hiszen Ázsiában emelkedtek ma a tőzsdék - bár kínai piacok egy része továbbra is zárva tartott -, és Európában is pozitív felütéssel indult a nap, ezt követően elbátortalanodtak a befektetők és oldalazást láttunk Európában, az amerikai tőzsdék pedig mínuszban vannak. Eközben a geopoltikai feszültségek fokozódásának köszönhetően nagyot ugrott az olaj ára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 7. 18:28
×
×
×
×