eur:
406.44
usd:
378.15
bux:
76569.74
2024. november 8. péntek Zsombor

Leginkább a külföldi bankok vették ki részüket a frankhitelezésből az elemző szerint

A 2000-es évek elején jelent meg először a frankhitelezés Magyarországon, de a 2003. év végi forinthitel támogatások megszigorítása miatt terjedt el 2004-ben futótűzszerűen. Aztán a 2008-as őszi válság kitörésétől számítva visszaszorult ez a kölcsönfelvételi forma - emlékeztetett a portfolio.hu elemzője. Palkó István hozzátette: leginkább a külföldi anyavállalattal rendelkező bankok vették ki részüket a svájci frank hitelezésből, mivel olcsóbban jutottak hozzá forráshoz.

A frankhitel 2004-ben volt a legnépszerűbb Magyarországon. Az ebben a devizában kihelyezett hitelállomány azév áprilisában már elérte a havi egymilliárd forintos szintet, a csúcsra pedig 2007-2008-ban jutott fel. Manapság épp ez okozza a legnagyobb gondot az akkori hitelfelvevőknek - fejtette ki portfolio.hu elemzője.

Palkó István emlékeztetett arra, hogy 2008. július-augusztusban volt a legerősebb a forint, és ahhoz az állapothoz képest csaknem a duplájára nőtt a frank árfolyama.

A frankhitelezés kezdetekor 160-170 forintot ért a svájci pénz, aztán kicsit még erősödött a hazai fizetőeszköz, és a frank árfolyama 130-140 forintra esett. Manapság 220 forintnál tart, ami azt jelenti, hogy akár 60-70 százalékkal is megemelkedhetett a törlesztőrészlet, csak az árfolyamváltozás miatt - fejtette ki a szakértő.

A lakossági frankhitel-állomány az MNB 2010 júliusi adatai szerint 4655 milliárd forint, ami egyébként a magyarországi lakossági hitelállomány 55 százaléka, a lakáshiteleken belül pedig 59 százalékot tesz ki - közölte Palkó István, hozzátéve, hogy ezek az arányok folyamatosan változnak a forint árfolyamától függően.

Összességében elmondható, folytatta az elemző, hogy a külföldi tulajdonú bankoknál több a kihelyezett frankhitel, mivel ezek a pénzintézetek az anyabankok segítségével olcsóbban jutottak frankhitelhez. Ezt annak köszönhetik, hogy nem kellett kilépniük a piacra forrásokért.

Azt, hogy a válság kitörésekor a bankok sorra függesztették föl a frankhitelezést, a piaci folyamatok kényszerítették ki. Az árfolyamkockázat akkoriban ugyanis minden korábbinál nagyobb volt - mondta Palkó István.

Felidézte, hogy elsőként az MKB függesztette fel 2008 októberében a frankhitelezést, majd az intézkedést a többi bank is követte. A jogszabályi szigorítás azonban csak 2010 márciusában jelent meg, akkor a hitelfedezeti mutatót sokkal szigorúbban szabta meg a kormány a frankhiteleknél, mint az euró vagy a forintkölcsönöknél.

A szigorítás második lépcsőjeként 2010 júniusában a frankban felvehető kölcsönök hitelezhetőségi limitjét sokkal alacsonyabban szabta meg a kormány, mint az euróban vagy forintban felvehető kölcsönöknél - tette hozzá a szakértő.

Hanganyag: Panulin Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában esnek a tőzsdék, az USA-ban pedig felemás mozgásokat láthatunk, az olajár pedig esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×