A csütörtökön ismertetett nyolcpontos intézkedési csomag bevezetése borzasztó károkat fog okozni, és nem oldja meg a devizahitelesek, valamint a bankok problémáját - nyilatkozta az InfoRádiónak a Bankszövetség elnöke. A javaslatcsomagban egyebek mellett megtiltanák az ügyfélnek hátrányos egyoldalú szerződésmódosítást és az önkényes kamatemelést, valamint előírnák a középárfolyam alkalmazását és az ingyenes előtörlesztés lehetőségét is.
Erdei Tamás hozzátette: a tervezet számos pontja alkotmányellenes, hiszen élő polgári szerződéseket ír felül.
Az MKB Bank elnök-vezérigazgatója szerint a Rogán Antal és Kósa Lajos által ismertetett javaslatokat részben már a banki magatartási kódex rendezte. Vannak olyan javaslati pontok, amelyek komoly változást jelentenének a kódexhez képest, ezeket nem támogatná a szövetség. Példaként említette, hogy a bankoknak megtiltanák az egyoldalú szerződésmódosítást, ami már most is szabályozott, az ügyfél ugyanakkor egyoldalúan akár 5 évvel hosszabbíthatná a hitelszerződést.
"Nonszensznek" tartja azt az ötletet is, miszerint nem lehetne késedelmi kamatot felszámolni tartós fizetési késés esetén. A hitelösszeg korlátozása esetében pedig komoly céltartalék-képzést tenne szükségessé a bankok számára négyezer milliárd forintos lakossági hitelállomány mellett.
Ha jogi bizonytalanságok veszik körül a jelzáloghitelezést, a bankok megfontolják, egyáltalán folyósítsanak-e hitelt - tette hozzá Erdei Tamás, aki szerint "veszélyes vizekre viszi a magyar bankrendszer működését", ha ezt a törvénycsomagot a Bankszövetség megkérdezése nélkül nyújtják be.
Úgy látja, a javaslat negatív hatással lehet a fizetési morálra, az adósok ugyanis joggal számíthatnak arra, hogy az állam vagy a bank valamilyen formában segít rajtuk.
Hanganyag: Nagy Tamás