A MOL kedden adta be kérelmét a horvát tőkepiaci felügyeletnek (HANFA), hogy nyilvánosságra hozhassa vételi ajánlatát a legnagyobb horvát olajtársaság nem állami részére. Az erről szóló bejelentést a felügyelet a zágrábi tőzsde keddi zárása előtt fél perccel tette közzé, amely után 0,68 százalékkal, 2920 kunára emelkedett az INA árfolyama.
Az Erste Bank prágai elemzője szerint a három hónapos átlagár alapján kalkulált vételi ár várhatóan háromezer kuna körül alakul. Jelenleg az elmúlt három hónap átlagára 2500 kuna. A hét százaléknyi részvényhányadot birtokló horvát háborús veteránok azonban kijelentették, hogy négyezer kunánál olcsóbban nem hajlandóak megválni részvényeiktől - emlékeztetett az elemző, akit a business.hr idézett.
A zágrábi tőzsde szerdai kereskedési napján a 28 millió kunás forgalomból 12,3 millió kuna volt az INA adásvételéből származó teljesítés; a nap végére 2900 kunás árfolyamon zárt a horvát olajcég papírja.
A horvát tőkepiaci felügyelet most ellenőrzi a MOL folyamodványát, és ha minden rendben talál, úgy 14 napon belül véleményezi azt.
A MOL-é az INA 25 százaléka plusz egy részvénye - ezt 2003-ban vette 505 millió dollárért -, és most a horvát kormány kezében lévő 44,84 százalékon felüli, több mint 30 százalékos részesedésre pályázik. Ezek részben horvát háborús veteránok tulajdonában vannak, részben a zágrábi tőzsdén forognak.
A HANFA korábbi tájékoztatása szerint a MOL augusztus 14-ig, az esetleges versenytársak szeptember elejéig adhatják be ellenajánlatukat a horvát INA olajtársaságra. Az eljárás szeptember közepéig lezárulhat, hacsak nem lesz ellenajánlat a Mol ajánlatával szemben. Ha lesz ellenajánlat, a folyamat elhúzódhat október közepéig, mondta a HANFA vezetője, Ante Samodol július végén.
A MOL július 14-én jelentette be, hogy vételi ajánlatot kíván tenni az INA közkézhányadban lévő részvényeire. Az OMV közleményben jelezte: a bejelentést követően is érdekelt az INA privatizációjában. Horvát sajtóhírek szerint a legnagyobb orosz magán-olajtársaság, a LUKOIL szintén az érdeklődők között lehet.
Júliusban részvénycseréről is folytak tárgyalások a horvát és a magyar kormány között. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és horvát partnere, Ivo Sanader július 10-én a horvátországi Dubrovnikban kétoldalú megbeszélések után újságírókkal közölte: hónapokon belül megállapodás születhet a MOL és a horvát INA olajtársaság között egy részvénycseréről. Akkori horvát lapértesülések szerint a megbeszélések arról folytak, hogy a horvát kormány 14 százaléknyi INA részvényt átadna a MOL-nak, a magyar társaság részvényeiért cserébe.
A horvát államnak az ország 2011 körül lehetséges európai uniós csatlakozása előtt 25 százalékra kell csökkentenie az INA-ban meglévő részesedését, de Zágráb nem szeretné elveszteni ellenőrzését a cég felett, ezért jön jól az együttműködés és az esetleges részvénycsere a MOL-lal.
Szabályváltozás – újabb dolog miatt veszíthető el a jogosítvány