A JP Morgan londoni befektetési részlege arról tájékoztatott, hogy a ház szakértői nemrég magyar pénzügyi szakemberekkel: monetáris tagokkal, a pénzügyi és a gazdasági tárca illetékeseivel, valamint a pénzügyi felügyelet és az államadósság kezelő szakembereivel találkoztak.
Az ennek alapján készült előrejelzés szerint a JP Morgan ebben a hónapban és májusban egy-egy negyed százalékpontos jegybanki kamatemelésre számít, hangsúlyozva, hogy a jegybanki illetékesek túl magasnak tartják az éves szinten várható 10 százalék körüli alapszintű bérnövekedési pályát az inflációs célhoz képest.
A londoni elemzők várakozása az, hogy a 2008-as átlagos inflációról szóló új jóslat 6,2 százalék, a 2009-re szóló 4,0 százalék lesz, ami magasabb a februári jegybanki Inflációs Jelentésben szereplő várakozásoknál.
A Merrill Lynch legfrissebb összeállítása szerint a magyar gazdaság "a stagflációval flörtöl", mivel az éves összevetésű növekedési ütem 1 százalék alá - 11 éves mélypontra - csökkent, és bár 2008-ban várhatóan valamelyest élénkülni fog, a ház londoni elemzői az idei év egészére sem várnak 1,2 százaléknál nagyobb növekedést, a tavalyi 1,3 százalék után.
Az infláció makacsul tartja magát
Az infláció ugyan makacsul tartja magát magas szinten, de ennek zöme egyszeri sokkhatásokból és torzító tényezőkből ered. Mindezek alapján a Merrill Lynch elemzői az idei év végéig változatlan, 8,0 százalékos MNB-kamattal, 2009 végén pedig 6,5 százalékos jegybanki kamatszinttel számolnak.
A Lehman Brothers londoni befektetési részlege szerint a magyar jegybanki kamatszint az idén 8,50 százalékon tetőzik - a következő emelést májusra várja a cég -, és tekintve a lassabb dezinflációt, valamint a pénzügypolitikai hitelességgel kapcsolatos MNB-aggodalmakat, az idén valószínűtlen az enyhítés.
Jövőre azonban 1,00-1,50 százalékpont közötti kamatcsökkentést várnak a londoni Lehman-elemzők, feltéve, hogy nem lesznek jelentősebb változások a kockázatvállalási környezetben.
Változatlanul a legagresszívabb londoni kamatemelési előrejelzők között van ugyanakkor a Goldman Sachs, amely szerint - hiába a forint jelenlegi erősödése - még a mostani árfolyamon is "egyértelmű kockázat" a 2009-es inflációs cél túllépése. A Goldman Sachs szakemberei már ebben a hónapban fél százalékpontos MNB-kamatemelést várnak.