eur:
411.16
usd:
394.81
bux:
85903.48
2025. január 21. kedd Ágnes

Még az Egyesült Államokban sem látják az alagút végét

Akár 400 milliárd dollár is lehet az amerikai másodlagos jelzálogpiaci válság miatti veszteség - mondta a Central European Credit Ingatlanhitel Zrt. vezérigazgatója. Varga Eszter az InfoRádióban hozzátette: a rossz jelzáloghitelek bedőlési csúcsa 2008-ra várható az Egyesült Államokban, a válság hatását pedig már a lakosság is érzi.

Az amerikai lakosság már csökkentette a fogyasztását és a munkanélküliség is emelkedett a másodlagos jelzálogpiaci válság következtében - mondta az InfoRádióban a Central European Credit vezérigazgatója.

A válság oka 2001-től eredeztethető, ekkor ugyanis az alacsony kamatszintnek köszönhetően a lakosság jelentős ingatlanvásárlásba kezdett, az emberek már nemcsak a saját igényeik kielégítésére vásároltak házakat, hanem befektetési céllal is.

Varga Eszter hozzátette: ennek köszönhetően az ingatlanárak 10-15 százalékkal emelkedtek, aminek hatására a bankok és a hiteleket finanszírozó befektetők felbátorodtak. A pénzintézetek a növekvő versenyben egyre nagyobb kockázatot vállaltak: már önrész és adósságvizsgálat nélkül is adtak hiteleket a lakásokra vagy a házakra.

Mindezek fedezetére értékpapírokat bocsátottak ki, sok befektető pedig már nem is az ingatlanokban, hanem ezekben a másodlagos papírokban látott lehetőséget.

2006-ban azonban emelkedtek a kamatok. Ennek eredményeként megcsappantak az ingatlanbefektetések, a már felvett hitelek törlesztő részletei pedig emelkedtek. Az ingatlanárak esni kezdtek, az úgynevezett rossz hitelek pedig elkezdtek bedőlni.

A piac ekkor ismerte fel, hogy igen kockázatos volt az önerő megléte és a fizetőképesség vizsgálata nélkül kiadni a hiteleket. Az árcsökkenés miatt ugyanis ezeket gyakran még a ház ára sem fedezte.

Mindez hatalmas piaci bizalmatlanságot okozott. Ennek következtében a bankok visszafogták hitelezésüket, ami tovább növelte a válságot. Ez már érezteti hatását az egész amerikai gazdaságban: a lakosság visszafogta a fogyasztást, a munkanélküliség pedig emelkedett az Egyesült Államokban. A befektetési kedv csökkenése pedig az egész világon érzékelhető.

Varga Eszter szavai szerint az amerikai központi bank most a válság feloldása érdekében kamatcsökkentéssel hatalmas pénzt pumpál a gazdaságba. Azt pedig még senki nem tudja, hogy átmeneti válságra lehet számítani vagy elhúzódó recesszióra.

Hanganyag: Panulin Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Donald Trump az eskütétel után: olyan Amerikát teremtünk, amilyen még nem volt

Donald Trump az eskütétel után: olyan Amerikát teremtünk, amilyen még nem volt

Beiktatták hivatalába hétfőn Washingtonban Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét. A rendkívüli hidegre tekintettel a megszokottól eltérően a ceremóniát és az elnöki beszédet beltéren, az Egyesült Államok Capitoliumának kupolacsarnokában tartották. A presbiteriánus Trump az eskütételkor, ahogy 2017-es beiktatásakor is, két Bibliára helyezte a kezét: a családira és Abraham Lincolnéra.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.21. kedd, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Végóráit éli az ukrán erődváros, sokkoló bejelentést tett Szirszkij – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Végóráit éli az ukrán erődváros, sokkoló bejelentést tett Szirszkij – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Kiadta napi ukrajnai háborús hírszerzési jelentését a brit védelmi minisztérium. Ezúttal a Velika Novoszilka megszerzéséért indított orosz műveletekről írtak. Az orosz és az ukrán térképek egyaránt arról számolnak be, hogy gyakorlatilag minden oldalról körülvették az oroszok az ostromlott városkát, a védők számára már csak nagyon kevés menekülési lehetőséget hagyva. Túl kevés katonája van az ukrán hadseregnek - nehezményezte vasárnap Olekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka egy helyi rádiónak adott nyilatkozatában. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×