Magyarország oktatási kiadásai ugyan nem kiemelkedően magasak, de egy államháztartási reformon gondolkodva érdemes megnézni, melyek azok a területek, ahol sok foglalkoztatott van. Ilyen az oktatás is, ahol a tanárok száma messze felette van az európai átlagnak - mutatott rá Vadas László.
"Míg Magyarországon az egy tanárra jutó diákok száma a 10-et sem éri el az alapfokú oktatásban, addig Nyugat-Európában ez a szám 13-14 körül van, alsó tagozatban a 15-öt is eléri" - hangsúlyozta a szakértő.
31 ezres leépítésre lenne szükség
1995-től az alapfokú oktatásban 100 ezerrel csökkent a diákok száma, míg a tanárok száma nem változott. A CEMI számításai szerint így - a kedvezőtlen demográfiai trendeket is figyelembe véve - 2008-ra összesen mintegy 31 ezerrel kellene csökkenteni a tanárok számát a három oktatási szinten.
Vadas László szerint azonban nagyon fontos lenne, hogy a létszámleépítést minőségellenőrzéssel összekapcsolva végezzék el, hogy tényleg azok maradhassanak a pályán, akik szívvel lélekkel dolgoznak. Így az oktatás színvonala is emelkedhetne.
A felsőoktatáson lehetne spórolni
A szakértő szerint az iskolabezárások nem jelentenének nagy megtakarításokat, és a felsőoktatási tandíj bevezetése sem volna jó megoldás. Ehelyett inkább az államilag finanszírozott képzésben résztvevők számát csökkentené Vadas László.
Nyilvánvaló, hogy Magyarországon túl sok felsőoktatásban tanuló hallgató van, ami egyrészt hátráltatja a foglalkoztatás bővülését, hiszen nagyon hiányoznak a munkaerőpiacról azok a 20-25 éves fiatalok, akik nem versenyképes felsőoktatási intézményben tanulnak, másrészt pedig hatalmas költséget jelent az államnak - hangsúlyozta a szakértő.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni