Enne alapján az elmúlt hónapokban több megállapodás is született a piac legnagyobb szereplői között.
Újabb állomásához érkezett a Népszabadság Rt., a Ringier Kiadó Kft., az Axel Springer Kft., a Zöld Újság Rt., a Nemzeti Lap- és Könyvkiadó Kft. és a NAPI Gazdaság Kiadó Kft., a Népszavát kiadó Editorial Kft. és a Magyar Hírlap Kiadói Kft. által életre hívott jogérvényesítő tevékenység, amely a sajtótermékek jogszerű felhasználásának biztosítását célozta meg.
A január 3-án lezárult "Csak tiszta forrásból" elnevezésű kampányt a jogszerűtlen cikkfelhasználás türelmi időszakának március elejéig történő meghosszabbítása követte, amellyel a kiadók lehetőséget kívántak teremteni mind a sajtófigyelő társaságoknak, mind a sajtófigyelő szolgáltatást igénybe vevő vállalatoknak, pr-ügynökségeknek, hogy megteremthessék a jogszerű sajtófigyelési tevékenységre történő átállás feltételeit.
A lapkiadók és a leginkább érintett sajtófigyelő társaságok az elmúlt hónapokban intenzív tárgyalásokat folytattak, amelyek eredményeképpen több megállapodás is született az egyes kiadók és a sajtófigyelő társaságok között.
A megkötött szerződések szerint a sajtófigyelő cégek, illetve pr-ügynökségek immár egy - a cikkek jogdíjait is magába foglaló - modell alapján tudják kiszolgálni ügyfeleiket.
Az új, háromlépcsős modell több nyugat-és közép európai országban már bevált jogdíjfizetési gyakorlatnak a hazai médiapiaci viszonyokra optimalizált eredményeként született meg, és egyben a hazai lapszemlézés gyakorlatának reformját is jelenti.
A kiadók minden, jogkövető módon együttműködni kívánó sajtófigyelő vállalkozással egyforma irányelvek mentén, piaci alapon, a felhasznált cikkek mennyiségét is figyelembe véve állapodtak meg.
A www.Napi.hu Online Kft. (a NAPI Gazdaság című üzleti napilap, illetve a NAPI Online portál cikkeinek felhasználására jogosult társaság) március elején több megállapodást is kötött, többek között az Observer Budapest Médiafigyelő Kft.-vel, a Hír-Adás Sajtóügynökség és Médiafigyelő Kft.-vel, a GY&K PR és Marketing Kft.-vel, az Internet Securities Magyarország Kft.-vel, valamint az IMEDIA Kft.-vel.
Ezeken túl a NAPI Online előrehaladott tárgyalásokat folytat másik két társasággal, az Inet Kft.-vel és az Access Hungary Kft.-vel. Az említett társaságok a hazai sajtófigyelő piac mintegy 90 százalékát fedik le, s immár legálisan nyújthatják szolgáltatásaikat.
Ezzel a sajtófigyelők és a kiadók közös érdekévé vált, hogy a többi, jogosítványokkal még nem rendelkező lapszemléző vállalkozás is legális csatornába terelje tevékenységét.
A modell lényege, hogy sajtófigyelő társaságok háromszintű díjat fizetnek a kiadóknak.
A havi hozzáférési díjért a kész cikkeket elektronikus úton kapja meg a médiafigyelő.
A másik két díj a végfelhasználói terminálok számától, illetve az általuk terminálonként letöltött cikkek számától függ. Az úgynevezett termináldíj ellenében kaphat kivonatot a végfelhasználó az írásokból, a letöltési díj fejében pedig a teljes cikkhez hozzáférhet.
Ez utóbbi - attól függően, hogy NAPI Gazdaság vagy NAPI Online anyagról van-e szó, illetve a végfelhasználó ügyfél kap-e kivonatot is - cikkenként 60-100 forint között változik. Az árait minden kiadó maga határozza meg.
A kiadók ügyelnek a versenysemlegességre, azaz egy kiadó minden sajtófigyelő felé ugyanazokat az árakat alkalmazza.
Nem természetes okból volt földmozgás Budapest határában - itt a magyarázat