A hőterhelést leggyakrabban a legmagasabb hőmérséklettel szokás érzékeltetni – mondta az InfoRádiónak Gulyás Ágnes, a Szegedi Tudományegyetem TTIK Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének adjunktusa.
A humán komfort kutatások ezzel szemben egy olyan Celsius-fok alapú indexet használnak a hőterhelés mérésére, ami a hőszabályozásunk, illetve a hőérzetünk négy legmeghatározóbb tényezőjét egybegyúrja:
- a hőmérsékletet,
- a légnedvességet,
- a szelet és
- a direkt napsugárzást.
Egy átlagos utcai környezetben burkolattal, épületekkel körülvéve, árnyék nélkül, negyven Celsius-fokos hőmérsékletű területen állva ezzel az indexszel kifejezve a testünket egy olyan terhelés éri, mintha
legalább 50-52 Celsius-fokos szobában ülnénk.
Gulyás Ágnes hozzátette: a városi zöldfelületek rendkívüli mértékben befolyásolják a hőérzetet, és akár életeket is menthetnek. Méréseik és modellezési munkáik alapján a leghatékonyabb árnyékolást, mikroklíma-javítást a fás vegetációkkal lehet elérni.
Az SZTE adjunktusa szerint ugyanakkor a faállomány telepítése mellett több más zöld megoldásnak is számos jótékony hatása van. Kiemelkedő jelentőségűek azok is, amelyek az épület komfortjára nézve kedvezőek, azt hűtik – például egy zöld tető vagy egy zöldfal.
"Nagyon érdekes számokat lehet erről olvasni. Például
egy hatékonyan működő zöldfal maximum tíz százalékát engedi az épületfal közelébe annak a napsugárzási energiának, amit kap: 20 százalékát visszaveri, 70 százalékát pedig elnyeli."
Gulyás Ágnes szerint tehát jó szigeteléssel, megfelelő nyílászárókkal és egy zöldfallal nagyon sok mindent tehetünk az épületeink termikus komfortjának javításáért. A zöld tető szintén jó hatású, mert nyáron kint tartja, télen pedig bent tartja a meleget egy épületben. A szakértő hozzátette: ezek most kritikus kérdések és kritikus számok, hiszen egy ilyen energiaválság idején ez valóban egy "pénztárcába nyúló kérdés".
Gulyás Ágnes kiemelte, kutatásaik arra irányulnak, hogy a zöldfelületek hatékonyságát minél jobban számszerűsítsék, ezzel is segítve a tervezést és a döntéshozást.