A Cardiff University kutatója, Cliff Arnall 2005-ben publikálta számítási módszerét, amellyel az jött ki, hogy a január harmadik hétfője az év legdepressziósabb napja. Eredetileg egy utazási iroda bízta meg azzal, hogy kalkulálja ki azt az időpontot, amikor az utasok leginkább fogékonyak arra, hogy a nyaralásaikat lefoglalják. Arnall pedig összeállított egy matematikai képletet, amelyben szerepel az időjárás, a karácsony óta eltelt idő, a motivációs szint, de még az újévi fogadalmak be nem tartásától számított idő is, és az eredmény erre a hétfőre mutatott.
A számítás nem teljesen tudományos, ezért például lelkisegély-szolgálatok gyakran támadják is az elnevezést, mondván, a depresszió nem időhöz kötött, a betegeken bármikor erőt vehet a letörtség. A Blue Monday azonban polgárjogot nyert, elsősorban az angol nyelvű területeken, és ma már nemcsak utazási irodák, hanem más cégek is használják kommunikációjukban.
Cliff Arnall most a The Telegraph-nak úgy nyilatkozott, hogy a mostani szomorú hétfő még szomorúbb, mert a Brexit és a Trump-időszak bizonytalanságai tovább rontanak az emberek hangulatán, és az olyan év eleji halálhírek, mint Carrie Fisheré vagy George Michaelé a halandóságra figyelmeztetnek mindenkit.
Mielőtt azonban bárki depresszióba esne, vigasztalásul: már nem sok van hátra a mai napból...