Az elhízás jelentősen növeli a prosztatarák kialakulásának esélyét és számottevően rontja a már meglévő betegség prognózisát – mondta Nyirády Péter.
„Egyértelműen kimutatható, hogy leginkább a metabolikus szindrómán belül a centrális típusú elhízás, tehát a haskörtérfogat jelentős mértékben befolyásolja a prosztatarák kialakulásának valószínűségét és érdekes módon a kimenetelét is, tehát jobbak a kilátások, ha nincs centrális elhízás” - fogalmazott a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója.
A prosztatarák elsősorban az 50 év felettieket érinti, és ebben a korosztályban a magyar férfiak kétharmada elhízott – mondta Nyirády Péter. Hangsúlyozta, hogy a túlsúly nemcsak a prosztata rosszindulatú megbetegedésében játszik fontos szerepet, hanem a kór kimenetelét és a terápia hatékonyságát is jelentősen rontja.
Az elhízott prosztatarákos férfiak esetében mind a sugárkezelés, mind a műtéti ellátás eredményessége rosszabb, mint azoknál a daganatos férfiaknak, akiknek testsúlya ideálisnak számít. Emellett, elhízás esetén a tumor többnyire agresszívebb is, és nagyobb a kiújulás esélye is. Az igazgató szerint a túlsúlyos betegek sebészeti szempontból is nagyobb kihívást jelentenek, továbbá a műtét utáni sikeres rehabilitáció és sebgyógyulás esélye is kisebb náluk.
A korai diagnózis kulcsfontosságú, ennek jegyében november 19-én ingyenes, regisztrációhoz kötött szűrést tart a klinikán. A testsúly optimalizálásával, valamint a mozgás beiktatásával számos urológiai betegség, köztük a prosztatarák kialakulása is jelentősen csökkenthető, a már kialakult tünetek enyhíthetőek, és a betegség kimenetele is egyértelműen javítható – mondta Nyirády Péter.
A Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója az ideális testsúly elérését és a rendszeres testmozgást tartja a megelőzés legfőbb pillérének. Hangsúlyozta: már napi húsz perc kerékpározás is több mint a harmadával csökkenti annak rizikóját, hogy egy prosztatarákos férfi ebben a betegségben haljon meg, mégis évente csaknem 1500 férfi veszíti életét emiatt Magyarországon.
„Sajnos a betegek mindig az orvostól vagy a gyógyszertől várják a megoldást. Egy betegség soha nem jön jókor. Azt kell megnézni, mit tehetünk. A vizsgálati adatok alapján egyértelműen kimutatható, hogy nem túl megerőltető mozgással is jelentős mértékben lehet az életkilátást javítani. Igenis van mit tenni, küzdhet a beteg a betegség ellen!”
A klinikaigazgató szerint, ha egy prosztatarákos beteg mindössze húsz percet kerékpározik naponta, akár 39 százalékkal is csökkentheti annak esélyét, hogy ebben a kórban haljon meg, de már azoknak a betegeknek is 32 százalékkal javulhat az eredményük, akik hetente legalább másfél órát gyors tempóban sétálnak.
Magyarországon a prosztatarák a férfiak második leggyakoribb rosszindulatú daganata, évente 4500 új beteget diagnosztizálnak, és csaknem 1500-an halnak meg emiatt minden évben. Nyirády Péter szerint az 50 év felettieknek érdemes évente eljárniuk szűrésre, de ha a családban másnál is előfordult ez a betegség, akkor már 40 éves kor körül célszerű elvégeztetni a mindössze néhány perces vizsgálatot - mondta a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója.