A WWF Magyarország munkatársa az InfoRádióban elmondta: véletlenszerűen szereztek be 27 élelmiszert 7 európai uniós országból, például tejet, vajat, sajtféléket, húskészítményeket, halat, kenyeret, mézet és olívaolajat. A vizsgálatban 111-féle vegyi anyagot kerestek, ebből 64 mindegyik élelmiszermintában benne volt.
Találtak klórtartalmú vegyületeket, amelyek közül sok olyan növényvédő szerekből származik, amelyeket már régen betiltottak, de ezek csak nagyon lassan, esetleg egyáltalán nem bomlanak le a környezetben.
Ilyen például a rákkeltő DDT növényvédő szer, vagy az elektronikai termékeknél használt poliklórozott bifenilek. Előbbit minden, utóbbit a narancslé kivételével majdnem minden élelmiszerben megtalálták.
Kiss Mónika hangsúlyozta: a megtalált vegyületek közül több bizonyítottan károsítja az idegrendszert, a brómtartalmú égésblokkoló szerek a viselkedési zavarokkal hozhatók összefüggése, a klórtartalmú vegyületek károsítják a májat, és húgyhólyagrákot okozhatnak.
A WWF munkatársa felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenleg nagy mennyiségben használt vegyi anyagok mindössze 14 százalékáról van pontos leírás.
Ezért állt le a Déli pályaudvar