Céltalanság, belső üresség, kialakulatlan jövőkép, bizonytalanság, szorongás. Kevesen vannak, akik még soha nem élték át ezeket az érzéseket.
A Magyarországhoz hasonló, jelentősen változó társadalmakban az állandó alkalmazkodás folyamatos stresszt okoz. Ettől pedig már csak egy lépés a depresszió és a különféle szorongásos zavarok kialakulása.
Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint a XXI. században az egészségügy legfontosabb problémái a pszichiátriai megbetegedések és ezek következményei lesznek. A fokozott alkalmazkodás ugyanis kimeríti a szervezet védekező-mechanizmusait.
Különösen igaz ez a kamaszokra, akiknek egyébként is krízist jelent adott életszakaszuk.
A felmérések szerint az ebben az életkorban la eggyakoribb halálokok a baleset és az öngyilkosság. A pszichológusok szerint kis odafigyeléssel ezek megelőzhetőek lennének.
Gyakran azonban sem a környezet, de még maga a páciens sem ismeri fel a lelki betegséget, hiszen a kezdeti tünetek teljesen általánosak: fáradékonyság, döntésképtelenség, reménytelenség.
A felgyülemlett feszültség levezetésére jó megoldás lehet a sport. A gyermek alapvető tulajdonságát, a versenyszellemet élheti meg a sportolásban, amely egyúttal megtanítja a kudarcok tűrésére és a problémák megoldására.
A rendszeres sport még a depresszióra való genetikai hajlamot is tompítja, mert a sportolás során megnő az endorfin termelés az agyban, és az úgynevezett boldogság hormon fokozza az önbizalmat és a sikeresség érzését.